PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


18.05.2017, 09:09  Kultura i rozrywka  Moda
wstecz

Poseł Jakubiak: koleżankom poprawiam włosy, a kolegom krawaty - ojcowski odruch


Poseł Marek Jakubiak modą interesuje się od czasów szkoły średniej, kiedy zaczął chodzić w garniturach. W szafie ma 320 krawatów, ok. 25 fularów i kilkadziesiąt garniturów. Jak mówi PAP Life, ma takie ojcowskie odruchy: kolegom poprawia krawaty, a koleżankom włosy.

"Modą interesuję się od czasów, kiedy nie można było niczego kupić w sklepach. I trzeba było kombinować" - mówi PAP Life poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak i dodaje, że pamięta takie czasy, kiedy wszyscy chodzili w tych samych ubraniach, i modę kształtowały nie gusta, a podaż.


Na pytanie, kiedy zaczął chodzić w garniturach, odpowiada z nostalgią, że już w szkole średniej przywiązywał wagę do tego, jak jest ubrany. "Już od drugiej klasy szkoły średniej nosiłem notorycznie marynarkę" - wspomina.


Przyznaje jednak, że nie przegląda gazet modowych, ani nie czyta żadnych portali. "Natomiast widzę wyraźne, co mi się podoba. Mój gust zmienia się wraz z upływem czasu. Obserwuję, że czym starszy jestem, tym bardziej tradycyjne stroje mi się podobają, np. przedwojenny fular, który chronił szyję przed nakrochmalonymi kołnierzykami zawsze mi się podobał, dlatego że dodawał godności wiekowi +poważniejszemu+" - mówi.


Jego zdaniem bez względu na to, co się włoży, najważniejsze jest, by być czystym i zadbanym. "To jest chyba najistotniejszy element całej mody polityków. Dlatego, że polityk jest reprezentantem grupy wyborców. Mówi się o tym, że to jest reprezentant suwerena, narodu i musi w swojej postawie, w swoim ubiorze nosić godność swoich wyborców. I dlatego też nie pozwalam sobie, w tym zakresie, na jakiekolwiek uchybienia i bardzo dbam o swój wygląd" - podkreśla.


Przyznaje, że "niestety" ma tę ojcowską cechę - zwraca uwagę na niechlujny wygląd. "Ponieważ w klubie poselskim Kukiz'15 jest bardzo wielu posłów, w wieku moich dzieci, więc mam takie odruchy, że a to krawat poprawię, no wiadomą rzeczą jest, że krawat potrafi się od osi symetrii odchylić, a to koleżance włosy" - opisuje i dodaje, że koledzy z ugrupowania już się do tego zachowania przyzwyczaili.


Jakubiak przewiduje, że w tym roku najmodniejsze będę dwurzędówki i fulary: "W tym roku może nastąpić taki model sportowy zsynchronizowany, klubowy, tj. dwurzędowa marynarka ze złotymi guzikami, granatowego koloru, fular i biała koszula oraz szare spodnie".


Poseł uważa, że wśród kolorów królować ma biel, "bo biel to czystość", ale przyznaje jednak, że rzadko korzysta z jasnych garniturów i najlepiej czuje się w ciemnym granacie, granacie i czerni. "To są takie kolory stonowane, neutralne, które powodują, że mężczyzna wygląda dostojnie i wydaje się, że te kolory nadają mu powagi" - wskazuje.


Jakubiak nie ukrywa, że w szafie ma wiele garniturów i dodatków. "Krawatów mam około 320. Nie potrafię się zdobyć na ich wyrzucanie. Ze skarpetkami nie ma problemu, ale krawaty, fulary, skrupulatnie kolekcjonuję. Fularów mam ok. 25, a garniturów - kilkadziesiąt" - mówi PAP Life Jakubiak i przekonuje, że w marynarce i garniturze nie można chodzić dłużej niż jeden dzień. "I on powinien tydzień odwisieć, żeby znowu nabrał cech świeżości. I ja tak naprawdę codziennie garnitury zmieniam. A koszule, zdarza się, że i dwa razy dziennie" - podkreśla.


Z obserwacji Jakubiaka wynika, że nie wszyscy mężczyźni potrafią chodzić w garniturach, co widać z daleka. "Taki mężczyzna zawsze będzie lepiej wyglądał w dżinsach. Natomiast są ludzie, którzy urodzili się do munduru" - uważa i wspomina, że on w mundurze przechodził kilkanaście lat. "Ten mundur był tak samo wyprasowany, jak dzisiejsze moje marynarki i spodnie. Szacunek dla munduru przełożył się bezpośrednio na szacunek do własnego stroju i wyglądu" - mówi.


"Strój oczywiście może opisywać charakter człowieka. Jeżeli ktoś chce na siłę w garniturze chodzić, to musi umieć chodzić w garniturze! Już nie można brzydko siedzieć, bo garnitur zobowiązuje!" - podkreśla. (PAP Life)


ms/ jbr/


Załączniki
WARSZAWA SEJM MAREK JAKUBIAK
Warszawa, 26.04.2016. Poseł Kukiz15 Marek Jakubiak w Sejmie. (ls/awol) PAP/Leszek Szymański

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.