PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


05.12.2017, 13:13  Obyczaje i osobliwości  Rozmaitości
wstecz

Kultowe polskie komiksy na aukcji


Komiksy Papcia Chmiela, Janusza Christy czy Mieczysława Wiśniewskiego pójdą pod młotek 19 grudnia. Wylicytować będzie można także folie animacyjne z kultowych bajek: "Zaczarowany ołówek", "Reksio", "Bolek i Lolek" czy "Przygody kota Filemona".

75 tys. złotych - tyle kosztowała najdroższa okładka komiksowa sprzedana w Polsce. Wśród kolekcjonerów boom na oryginalne plansze komiksowe i ilustracje książkowe trwa w najlepsze.


Plansze komiksowe najpierw szkicowane są ołówkiem na kartce, na szkic nakładany jest tusz, a następnie praca jest kolorowana. Te plansze komiksowe są, więc rysunkami istniejącymi tylko w jednym egzemplarzu. To wyjaśnia ich rosnącą popularność wśród kolekcjonerów sztuki. Sięgają po nie zarówno miłośnicy komiksów, jak i ci, którzy szukają lokat kapitału. W Polsce rynek plansz komiksowych dynamicznie się rozwija. Jak mówi prezes Domu Aukcyjnego DESA Unicum Juliusz Windorbski: "Kolekcjonerzy najchętniej kupują mistrzów PRL-u: Papcia Chmiela, Tadeusza Baranowskiego i Janusza Christę".


To do Henryka Jerzego Chmielewskiego znanego odbiorcom, jako "Papcio Chmiel" należy rekord dla planszy komiksowej w Polsce.


Na grudniowej aukcji pod młotek pójdzie kilka jego prac z serii "Tytus, Romek i A'Tomek" - "Tytus olimpijczykiem" i "Tytus geologiem" (ceny wywoławcze zaczynają się od 4 tys. zł). Obok Chmielewskiego innym ważnym przedstawicielem polskiego komiksu jest Janusz Christa. Jego prace z serii "Kajko i Kokosz" będzie można licytować na aukcji już od 500 zł. Z kolei fanów serialu "Kapitan Kloss" na pewno zainteresują plansze autorstwa Mieczysława Wiśniewskiego do serii o wyżej wymienionym tytule - tu ceny wywoławcze zaczynają się od 2 tys. zł.


Grudniowa aukcja została podzielona na dwie odsłony - "Plansze i ilustracja komiksowa" oraz "Ilustracja książkowa i satyryczna". Imprezy odbędą się w nowej siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie, 19 grudnia, godz. 19. (PAP Life)


dki/ zig/


Załączniki
WARSZAWA CHMIELEWSKI PAPCIO CHMIEL TYTUS KOLEKCJA
Warszawa, 18.10.2014. Henryk Chmielewski podczas premiery kolekcji Empiku ?Tytus, Romek i A?Tomek? w Warszawskim klubie EMPIK. rp/soa PAP/Radek Pietruszka

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.