PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


11.01.2018, 10:10  Turystyka
wstecz

Biały niedźwiadek Sisu przyciąga turystów do arktycznego zoo


Fińskie zoo Ranua odwiedza rekordowa liczba osób - w 2017 r. było ich 157 tys., to o 50 proc. więcej niż rok wcześniej. Turystów najbardziej interesują białe niedźwiedzie, a szczególnie niespełna roczny niedźwiadek Sisu.

"Niedźwiedzie polarne są zdecydowanie najpopularniejszymi gatunkami. Dla ludzi to coś szczególnego - zobaczyć te zagrożone gatunki" - powiedział dla fińskiego radia zarządzający parkiem Tommi Hinno.


Imię dla urodzonego w marcu ubiegłego roku niedźwiadka wybrano w drodze konkursu. Zgłoszonych zostało 18 tys. propozycji - najczęściej, bo 335 razy proponowano imię "Śnieg" (fin. Lumi). Ostatecznie wybrano imię "Sisu" (fin. usposobienie; upór), które to zgłoszono zostało 94 razy. Według opiekunów niedźwiadka takie imię opisuje jego energiczny i nieustępliwy charakter.


W parku Ranua, który znajduje się ok. 800 km na północ od Helsinek oraz ok. 80 km na południe od Rovaniemi, oglądać można nie tylko niedźwiedzie polarne, ale także 50 innych gatunków zwierząt charakterystycznych dla obszarów arktycznych i północnych (np. renifery, rosomaki, rysie, sowy, łosie, wilki, sarny, jelenie, norki czy orły). Łącznie w ogrodzie mieszka ok. 200 osobników.


Wcześniej rekord odwiedzających odnotowano sześć lat temu, w czasie gdy na świat przyszedł niedźwiadek "Ranzo" (później przekazany do ogrodu w Austrii). Sprzedano wtedy 151 tys. biletów wstępu.


W okresie jesienno-zimowym park w Ranua otwarty jest codziennie w godzinach 10-16. Jest jedynym miejscem w Finlandii, gdzie można zobaczyć białe niedźwiedzie. W parku zwierzęta poruszają się na rozległych wybiegach w samym sercu północnego lasu w naturalnych warunkach. Ścieżka dla zwiedzających liczy blisko 3 km. W odróżnieniu od innych ogrodów zoologicznych miejsce jest szczególnie popularne zimą.


Z Helsinek Przemysław Molik (PAP Life)


autor: Przemysław Molik


edytor: Jan Bratkowski


pmo/ jbr/Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.