PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


16.04.2018, 08:08  Obyczaje i osobliwości  Rozmaitości
wstecz

Szympansy bonobo - a najlepiej jest z mamą


Wśród szympansów bonobo pełno jest maminsynków. A to dlatego, że związki samców z ich matkami trwają całe życie. Nawet kilkuletnie osobniki wciąż śpią w pobliżu swoich mam, co więcej, każą im się nosić na plecach.

Szympansy karłowate, określane też, jako bonobo, to jeden z dwóch gatunków szympansów. Są nieco mniejsze i smuklejsze od szympansów zwyczajnych. Bonobo zostały odkryte w 1928 roku. Zamieszkują jedynie lewe dorzecze Kongo. Charakterystyczne dla tych małp jest m.in. to, że dzieci szympansów bonobo są wyjątkowo przywiązane do swoich matek.

 

 

"W pierwszych latach życia wytrwale wczepiają się w maminy brzuch lub plecy i piją mleko z jej piersi. Przez wiele lat śpią w pobliżu swoich mam i każą im się nosić nawet wtedy, gdy są już samodzielne" - o takiej ciekawostce dowiadujemy się z książki "Intymne życie zwierząt" autorstwa Kathariny von der Gathen i Anke Kuhl.

 

Młode bonobo uczą się od swoich mam reguł zachowania w grupie, sposobów rozpoznawania roślin oraz wrogów a także orientacji w lesie. Mamy są też towarzyszkami ich zabaw. Samice troszczą się przede wszystkim o dobro swoich synów. Związek samców z ich matkami trwa całe życie. Nawet, gdy syn zaczyna szukać partnerki do prokreacji, jego mama zawsze jest w pobliżu. Czasami odważnie interweniuje, gdy jej syn popada w konflikt z innymi samicami.

 

Inną osobliwością jest to, że w życiu szympansów bonobo bardzo ważny jest seks. Ich aktywność na tym polu nie jest związana tylko z prokreacją, potrafią czerpać przyjemność z kontaktów intymnych. O ile szympansy zwykłe rozwiązują konflikty poprzez bijatykę, bonobo sięgają po seks. (PAP Life)

 

autor: Andrzej Grabarczuk

 

edytor: Zbigniew Krzyżanowski

 

ag/ zig/


Załączniki
GERMANY ANIMALS
epa02669805 Two bonobo monkeys delouse each other at the zoo in Frankfurt Main, Germany, 04 April 2011. In the wild, these animals also live in large family groups which show signs of distinct social behavior. EPA/BORIS ROESSLER Dostawca: PAP/EPA.

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.