PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


13.05.2018, 10:10  Obyczaje i osobliwości  Rozmaitości
wstecz

Wilk narodowym symbolem Estonii


Nowym symbolem Estonii, która w tym roku świętuje 100-lecie niepodległości, został wilk. W głosowaniu wilk był popularniejszy od jeża, który znalazł się na drugim miejscu, a także od bobra, borsuka, lisa i sarny.

Kampanię na rzecz wyboru narodowego symbolu ze świata zwierząt prowadził estoński Związek Łowiecki. Wyboru dokonały organizacje i instytucje związane z ochroną środowiska oraz kulturą.


"Wilk, jako gatunek, jest uniwersalnym odnośnikiem: wskazuje zarówno stan lasu, jak i odzwierciedla postrzeganie przez Estończyków całokształtu natury. Jeśli zrozumiemy pozycję wilka w lesie, zrozumiemy także, jak funkcjonuje natura" - uzasadniono wybór.


Według Marju Koivupuu, filolożki i badaczki zajmującej się estońskim folklorem, wilk jest naturalną częścią przyrody Estonii, i nie można przejść obok niego obojętnie. Cytowana przez serwis przyrodniczy "Looduskalender" przyznała, że w estońskich tradycjach ludowych jest zwierzęciem popularnym, o którym napisano ponad pół tysiąca opowiadań. Dodała również, że wilk jest m.in. charyzmatyczny. Szanuje rodziców i rodzinę, a także odważnie walczy o przetrwanie. Ze względu na te i wiele innych cech pasuje dobrze do Estonii i Estończyków jako symboliczne zwierzę narodowe.


Także w tradycji i historii języka estońskiego wilk ma silną pozycję - szacuje się, że funkcjonuje kilkaset określeń językowych na wilka.


Obecnie na terenie kraju żyje około 200 osobników tego gatunku. Według estońskich myśliwych wilk jest najbardziej groźnym drapieżnikiem w estońskich lasach. Największy schwytany do tej pory osobnik ważył ponad 80 kg. Sezon polowań na wilka trwa od listopada do końca lutego.


W Estonii dyskusja o wyborze gatunku zwierzęcia, które stałoby się symbolem narodowym, trwała od kilku lat. W krajach sąsiadujących z Estonią, m.in. w Finlandii i Rosji, jednym z narodowych symboli jest niedźwiedź, a w Szwecji - łoś. Wcześniej spośród przyrodniczych symboli Estonii wybrano narodowy kwiat (chaber bławatek), ptaka (jaskółkę dymówkę), rybę (śledź bałtycki), motyla (paź królowej) czy skałę (wapień).


Estonia w 2018 r. obchodzi 100-lecie uzyskania niepodległości (oficjalnie ogłosiła niepodległość 24 lutego 1918 r.).


Przemysław Molik (PAP Life)


autor: Przemysław Molik


edytor: Jan Bratkowski


pmo/ jbr/Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.