PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


13.06.2018, 08:08  Obyczaje i osobliwości  Rozmaitości
wstecz

Dwa kraje szukały jednego rysia


Władze Portugalii i Hiszpanii zakończyły poszukiwania rysia iberyjskiego. Okaz rzadkiego gatunku znaleziono ponad 1000 km od miejsca, w którym pierwotnie mieszkał.

Z uwagi na niewielką populację rysia iberyjskiego, który to gatunek władze Portugalii systematycznie przywracają naturze, każdy okaz jest kontrolowany i "na wagę złota". Zwierzę to nie ma zwyczaju znacznego oddalania się od miejsc, w którym mieszka.


W ostatnich tygodniach władze Portugalii zwróciły się do sąsiedniej Hiszpanii o pomoc w znalezieniu jednego z rysiów pochodzących z nowych hodowli tego gatunku. Spodziewano się, że zwierzę mogło znajdować się w sąsiedztwie granicy.


Portugalczycy, którzy wypuścili zwierzę w 2016 r. z jednej z eksperymentalnych hodowli chcieli poznać jego losy i miejsce pobytu. Wypuszczony na wolność samiec, o imieniu Litio, wkrótce, bowiem zaginął.


Miejsce pobytu rysia wyszło na jaw wraz z zaangażowaniem się hiszpańskich władz. Po długich miesiącach poszukiwań przyrodnicy znaleźli zwierzę w Katalonii, czyli ponad 1000 km od miejsca, w którym okaz był widziany po raz ostatni.


Jak poinformował Miguel Simon, biolog odpowiedzialny za projekt przywracania populacji rysia na Półwyspie Iberyjskim, Litio został znaleziony w prowincji Barcelony. "Przeprowadzamy właśnie badania stanu zdrowia tego zwierzęcia. Okaz wydaje się być w dobrej kondycji" - dodał Simon.


Ryś iberyjski jest gatunkiem, który od kilku lat władze Portugalii próbują przywrócić naturze. Szacuje się, że łącznie na Półwyspie Iberyjskim żyje dziś około 500 okazów tego zwierzęcia. Najbardziej krytycznym momentem w historii tego gatunku był rok 2002, kiedy na świecie żyło zaledwie 94 okazów rysia iberyjskiego.


W grudniu portugalska policja natrafiła na próbę sprzedaży rysia iberyjskiego za pośrednictwem sklepu internetowego. Cenę za "towar" ustalono na 1500 euro, zaznaczając, że jej wartość jest "negocjowalna".


Autor ogłoszenia zamieścił w nim szczegółową informację o tym, jak wszedł w posiadanie zwierzęcia. Ujawnił, że ryś iberyjski został schwytany w sidła zastawione na lisy na terenie gminy Alcoutim, w turystycznym regionie Algarve, na południu Portugalii.


Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP Life)


edytor: Zbigniew Krzyżanowski


zat/ zig/


Załączniki
SPAIN ANIMALS NATURE LYNX
epa03648045 One of the two Iberian lynx (Lynx pardinus) are released by the Enviroment, Fishing and Agriculture Andalusia's government ministry at the valley of the Guarrizas' river in Vilches, Jaen, Andalusia, southern of Spain, 02 April 2013 in an attemp to reinforce the lynx population in the area. Currently there are only 18 animals of this critically endangered specie that are found in Spain and Portugal. EPA/JOSE MANUEL PEDROSA Dostawca: PAP/EPA.

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.