PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


08.07.2018, 12:12  Obyczaje i osobliwości  Turystyka
wstecz

Gwiazdy nad Bałtykiem


Dziś znanych aktorów, czy piosenkarzy można spotkać nad Bałtykiem tylko w Międzyzdrojach, podczas Festiwalu Gwiazd. Ale kiedyś i o paszport było trudniej i dalekie podróże były kosztowne. Więc gwiazdy przyjeżdżały nad Bałtyk, choćby do Chałup.

Małe Chałupy na półwyspie Helskim rozsławił Zbigniew Wodecki. Wiadomo, piosenka o sennej wiosce, to przebój na każde lato. Mieszkańcy upamiętnili artystę muralem, na którym Wodecki wita na dworcu wszystkich turystów słynna strofą "Chałupy Wellcome to".


Ale gwiazdy w Chałupach pojawiały się dużo wcześniej. Przy głównej ulicy Kaperskiej mieści się większość sklepów, knajpek, kawiarenek i jedyny w okolicy bankomat. Ale nie tylko. Willa "Kresowianka" jest niepozorna i z lekka staroświecka, ale tu właśnie odpoczywali swego czasu pionierzy Chałup - pisarz Tadeusz Konwicki, czy aktor i reżyser Andrzej Łapicki.


Ponoć żyli skromnie - na śniadanko twarożek, bułeczka, mleko, po południu rybka - wspominają starsi mieszkańcy Chałup. Bywało i coś do rybki, ale nie tak jak dzisiaj panie - z klasą - dodają.


Reżyser serialu "Kolumbowie" Kuba Morgenstern stawał na kwaterze w białym domu na końcu Kaperskiej, vis a vis starego portu. Dlaczego właśnie tu? "Bo to był pierwszy dom, gdzie była bieżąca woda i umywalka" - wyjaśnia z dumą gospodarz.


"Pan Morgenstern mówił nam, że zjechał kawał świata i wciąż ma zaproszenia na Florydę, czy Hawaje, ale woli być tutaj. Dlaczego? Bo nigdzie nie ma takiego lasu, z którego wychodzi się na plażę" - wspomina właściciel domu.


To były pionierskie czasy. Artyści odkryli Chałupy, ale oprócz nich mało, kto tu przyjeżdżał. Chociaż taki bywalec jak Janusz Głowacki nie omieszkał tu zajrzeć, oczywiście na słynną plażę naturystów.


Plaża położona jest między miejscowościami Chałupy, a Kuźnicą Helską i znajduje się w jednakowej odległości od obydwu miejscowości. Rozciąga się na długości ponad 3 km. i jest jedną z najstarszych plaż dla naturystów w Polsce. (PAP Life)


autor/edytor: Zbigniew Krzyżanowski


zig/


Załączniki
CHAŁUPY ZIMA ZAMARZNIĘTA ZATOKA GDAŃSKA
Chałupy, 08.02.2012. Chłopcy grają w piłkę na zamarzniętej Zatoce Gdańskiej w Chałupach, 8 bm. (aw/kru) PAP/Adam Warżawa

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.