PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


09.07.2018, 14:14  Obyczaje i osobliwości  Rozmaitości
wstecz

Boże Narodzenie w... środku lata


W małej miejscowości Vagna w Piemoncie na północy Włoch świętuje się Boże Narodzenie dwa razy w roku; w grudniu, a także w lipcu. Tradycja ta ma kilkaset lat, a w obchodach świąt w środku lata uczestniczył w tym roku miejscowy biskup.

Według legendy ten oryginalny zwyczaj świętowania Bożego Narodzenia w osadzie w gminie Domodossola narodził się w XVII wieku. Mieszkający tam mężczyźni zajmowali się pasterstwem i 25 grudnia byli zawsze poza domem. Dlatego poprosili o "drugie Boże Narodzenie", by mogli spędzić je ze swymi rodzinami wtedy, kiedy mają już na to czas.


Miejscowa diecezja dzięki staraniom tamtejszego bractwa religijnego wydała zgodę na to, by "powtórkę" Świąt obchodzić w drugą niedzielę lipca i w ramach tych obchodów urządzić procesję z figurką Dzieciątka Jezus tak, jak w grudniu.


Tradycja ta przetrwała cztery wieki. Po raz pierwszy uczestniczył w niej w tym roku ordynariusz miejscowej diecezji Novara Franco Giulio Brambilla, który przyznał, że wiele słyszał o tym zwyczaju i dlatego postanowił wziąć udział w ceremonii. Odprawił z tej okazji specjalną mszę w kościele w Vagni.


Obchody mają niezwykłą oprawę. Mieszkańcy zakładają tradycyjne stroje, w których idą w orszaku przez osadę. Kobiety mają nakrycia głowy w kształcie... choinki udekorowanej girlandami.


Do długiej tradycji dołączyły nowe zwyczaje; wśród nich selfie ze świętym Mikołajem i specjalne bożonarodzeniowe ciasto panettone, które je się nie w domu zerkając na śnieg za oknem, ale w 30-stopniowym upale. Aby to przeżyć, nie trzeba jechać na Antypody; wystarczy do Piemontu.


Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP Life)


edytor: Zbigniew Krzyżanowski


sw/ zig/Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.