PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


10.07.2018, 11:11  Rozmaitości
wstecz

Eksfoliacja skóry: lepiej złuszczać kwasem czy enzymami?


Lato to doskonały moment, by odświeżyć cerę i przygotować ją do urlopowych wyjazdów. Aby cieszyć się na wakacjach piękną i promienną skórą, warto regularnie przeprowadzać zabiegi eksfoliacji. Pozostaje pytanie, czy bardziej odpowiednie będą dla nas kwasy czy enzymy?

Dobór składników pielęgnujących skórę inspiruje zwykle wiele żarliwych dyskusji. Zastanawiamy się, na co zwrócić uwagę przy wyborze kremów i środków myjących, jakie zawarte w nich witaminy i mikroelementy pomogą nam uporać się z problemami skórnymi, a także zapewnią cerze młody wygląd. W codziennych rytuałach pielęgnacyjnych ważną rolę odgrywa nie tylko jej nawilżanie, ale i złuszczanie. Eksfoliacja pomaga, bowiem wygładzić i odżywić skórę, przywracając jej promienny blask.


Każdy rodzaj eksfoliacji - czy to za pomocą kwasów, enzymów czy też peelingów mechanicznych - poprawia kondycję skóry, pomagając pozbyć się martwego naskórka. Skóra właściwa jest wówczas stymulowana do produkcji nowych komórek oraz kolagenu, dzięki czemu złuszczanie ma także działanie przeciwzmarszczkowe. Eksfoliacja jest doskonałym rozwiązaniem również wtedy, gdy chcemy usunąć przebarwienia lub rozjaśnić cerę. Staje się ona bardziej rozświetlona i jednolita.


Choć dużą popularnością w tym względzie cieszyły się jak dotąd głównie kwasy, eksperci coraz częściej wskazują na wyjątkowe właściwości enzymów. "Zasadniczo enzymy działają jak katalizatory reakcji" - wyjaśnia dermatolog z Nowego Jorku, dr Rachel Nazarian. Często otrzymywane z roślin i owoców (lub poprzez fermentację), enzymy wywołują specyficzną reakcję skóry. "Rozluźniają one wiązania między martwymi komórkami, co powoduje złuszczanie" - tłumaczy dr Nazarian. Co istotne, enzymy nie zakłócają przy tym pH naszej skóry, a co za tym idzie nie naruszają jej równowagi.


Za pomocą enzymów możemy usunąć tylko zewnętrzne, martwe warstwy naskórka bez naruszania żywej tkanki. Nie wywołują one podrażnień, dlatego mogą być stosowane u osób posiadających skórę wrażliwą, a także borykających się z trądzikiem, a nawet trądzikiem różowatym. W przeciwieństwie do kwasów chemicznych, które mogą poparzyć skórę lub osłabić jej barierę ochronną, enzymy "nie wywołują reakcji uczuleniowej, nie drażnią ani nie uszkadzają skóry" - przekonuje dr Nazarian.


Warto, zatem rozważyć enzymy, jako równie skuteczną, ale delikatniejszą alternatywę dla kwasów w kontekście rozjaśniania i tonizowania skóry. Możemy wybierać spośród rozmaitych produktów na bazie enzymów - od środków myjących i enzymatycznych peelingów po żelowe maski. Ich stosowanie zapewni nam młodzieńczą i pełną blasku cerę, którą będziemy zachwycać przez całe lato. (PAP Life)


autor: Iwona Oszmaniec


edytor: Zbigniew Krzyżanowski


iwo/ zig/


Załączniki
F201304100659701
Dostawca: PAP/CTK

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.