PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


11.07.2018, 10:10  Kultura i rozrywka  Kulinaria
wstecz

Kawior z... bakłażana


Latem sięgamy nie tylko po sezonowe owoce - jak np. truskawki - czy warzywa, np. szparagi. Chętniej jadamy też owoce morza, które kojarzą się z wakacjami. Jeśli jednak ktoś jeszcze się do nich nie przekonał, na początek może spróbować kawioru z... bakłażana.

Katarzyna Daniłowicz, szefowa jednej z wrocławskich restauracji, w wydanej w ramach programu "Szef dla Młodych Talentów" książce "Mix Wiedzy Kulinarnej" proponuje kawior z bakłażana. Do jego przygotowania potrzebne będą następujące składniki: 2 bakłażany, główka czosnku, 4 gałązki rozmarynu, 2 łyżeczki creme fraiche (czyli świeżej, lekko ukwaszonej śmietany o 35 proc. zawartości tłuszczu), sól i pieprz.


Oto, jak przygotować kawior według przepisu Daniłowicz. Bakłażany przekrajamy wzdłuż, główkę czosnku - w poprzek. Połówki bakłażana nacieramy czosnkiem i na każdą z nich kładziemy gałązkę rozmarynu. Połówki bakłażana zawijamy w folię aluminiową i pieczemy w temperaturze 160 st. C. Gdy staną się miękkie, studzimy je, zdejmujemy folię i usuwamy gałązki rozmarynu. Łyżką wyskrobujemy wnętrze bakłażanów, które następnie przekładamy do miski. Dodajemy creme fraiche, lekko blendujemy i doprawiamy solą oraz pieprzem.


W książce, która ma stanowić kompendium wiedzy kulinarnej i gastronomicznej, znajdziemy też rady dotyczące m.in. tego, jak ocenić świeżość owoców morza. I tak - ich zapach musi być świeży. Oczy muszą być czyste i błyszczące. Mięso powinno być jędrne, sprężyste i elastyczne, zaś głowa i małe nogi muszą mieć naturalny kolor, a nie ciemny. (PAP Life)


autorka: Paulina Persa


edytor: Zbigniew Krzyżanowski


pau/ zig/


Załączniki
LUBLIN WARZYWA I OWOCE ILUSTRACJE
Lublin, 07.06.2013. Warzywa i owoce Nz. bakłażany PAP/Wojciech Pacewicz
WARSZAWA ŚNIADANIE PRASOWE
Warszawa, 22.02.2017. Potrawy podczas Śniadania prasowego z Robertem Sową, Adamem Chrząstowskim i Adamem Dmyterko. Śniadanie prasowe zapowiada III edycję Mistrzostw Polski w potrawach i kawiorze z jesiotra. (sl/doro) PAP/StrefaGwiazd/Stach Leszczyński
WARSZAWA ŚNIADANIE PRASOWE
Warszawa, 22.02.2017. Potrawy podczas Śniadania prasowego z Robertem Sową, Adamem Chrząstowskim i Adamem Dmyterko. Śniadanie prasowe zapowiada III edycję Mistrzostw Polski w potrawach i kawiorze z jesiotra. (sl/doro) PAP/StrefaGwiazd/Stach Leszczyński

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.