PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


27.08.2018, 11:11  Turystyka
wstecz

Stylowa gościna w cenie


Wśród stale rozszerzającej się oferty hotelarskiej w portugalskich miastach popularność zyskują tzw. butiki. Za noc w stylowym lokalu nierzadko trzeba zapłacić ponad 100 euro.

Popyt na rozmaitą ofertę turystyczną jest w Portugalii tak duży, że w aglomeracjach miejskich przybywa małych hoteli, tzw. butików. Latem nową placówkę tego typu poza rodzimą Francją postanowiła otworzyć grupa Millesime.


Za nocleg w zlokalizowanym w Porto hotelu-butiku o nazwie Cocorico grupy Millesime trzeba zapłacić za dwie osoby około 180 euro. W zamian goście mogą liczyć za pobyt w stylowym XIX-wiecznym obiekcie o pieczołowicie dobranej dekoracji.


W Cocorico dominują wiklinowe meble, wazony z roślinnością, poduszki, a także kurtyny. Na korytarzach rosną niewielkich rozmiarów drzewa cytrynowe. Równie gustowna jest tam też oferta gastronomiczna.


Choć w karcie dań restauracji Cocorico już za samą zupę pomidorową z majerankiem i rozpuszczonym kozim serem trzeba zapłacić 8 euro, a inne dania są czasem czterokrotnie droższe, np. risotto z owocami morza, ale Cocorico ma dla swoich gości również tańsze propozycje w ramach potraw dnia. Od poniedziałku do piątku obiad można tam zjeść już za 16 euro.


Jak wyjaśnił PAP Life Miguel Pinto, ekspert ds. turystyki i gastronomii z Lizbony, rosnąca liczba stylowych hoteli na Półwyspie Iberyjskim jest efektem zapotrzebowania rynkowego. Wskazał na Hiszpanię i Portugalię jako jedne z najbardziej popularnych obecnie kierunków turystyki światowej.


Pinto podkreślił, że hotele typu butik powstają z reguły w bliskim sąsiedztwie starówki, czy ważnych węzłów kolejowych miasta. W Lizbonie zjawisko to dotyczy dworca Rossio, w Porto zaś stacji Sao Bento.


W portugalskiej stolicy w pobliżu zabytkowego dworca Rossio działa hotel The Independente. Placówka pod względem wystroju bazuje na połączeniu tradycji z nowoczesnością. W jego wnętrzach pokoje znacznie różnią się od siebie. Część z nich zachowano w dawnym stylu, inne zaś wyposażono w nowatorskie meble z płyty wiórowej.


Lizboński obiekt jak na portugalską placówkę przystało posiada też wiele elementów rodzimej architektury i sztuki, w tym charakterystyczne kafelki azulejo.


Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP Life)


autor: Marcin Zatyka


edytor: Jan Bratkowski


zat/ jbr/Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.