PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


10.09.2018, 16:16  Rozmaitości  Kultura i rozrywka
wstecz

Rita Gombrowicz mówi, że ma słowiańską duszę


"Ilekroć jestem w Polsce, to po to, by mówić o Witoldzie" - mówiła PAP Life Rita Gombrowicz. Żona wielkiego pisarza przyjechała do Polski w związku z wręczeniem po raz trzeci Literackiej Nagrody im. Witolda Gombrowicza.

"Ja generalnie lubię literaturę. W sensie uniwersalnym, oczywiście, także polską. Choć ta musi być przetłumaczona, bym mogła ją czytać. Najbardziej lubię wielkie dzieła, pisarzy jak Dostojewski, który jest podobny wielkością do Witolda (Gombrowicza). Lubię powieści, ale także jestem wielką miłośniczką poezji. Jestem Kanadyjką francuskojęzyczną, my czytamy dużo poezji. To wszystko, co może nas czegoś nauczyć, polecam i innym. Lubię także biografie czy książki filozoficzne, o ile mogę je zrozumieć (śmiech). Generalnie dużo czytam" - mówiła PAP Life Rita Gombrowicz.


Z Warszawy Rita Gombrowicz jedzie jeszcze do Zabrza. "Ilekroć jestem w Polsce, to po to, by mówić o Witoldzie" - mówiła żona pisarza.


Literacka Nagroda im. Gombrowicza miała w tym roku swą trzecią odsłonę. Każdorazowo na wręczeniu nagrody pojawia się Rita Gombrowicz. "To prawda, przyjeżdżam specjalnie do Polski na to wydarzenie. To mi daje siłę, lubię Polskę i Polaków. Mam słowiańską duszę" - mówiła Rita Gombrowicz.


Literacką Nagrodę im. Gombrowicza wręczono po raz trzeci. W tym roku laureatem nagrody za debiut prozatorski został Marcin Wicha za książkę "Rzeczy, których nie wyrzuciłem". (PAP Life)


autorka: Dorota Kieras


dki/mdn/


Załączniki
KRAKÓW KRONOS DLA BIBLIOTEKI NARODOWEJ PRZEKAZANIE
Kraków, 25.10.2013. Wdowa po pisarzu, Rita Gombrowicz (C) przekazuje rękopis dziennika "Kronos" Witolda Gombrowicza na ręce dyrektora Biblioteki Narodowej w Warszawie dr. Tomasza Makowskiego, 25 bm. w siedzibie Wydawnictwa Literackiego w Krakowie. ?Kronos? to prywatny, bardzo intymny dziennik pisarza. Został opublikowany w maju tego roku, po 44 latach od śmierci Gombrowicza. (jb/obm) PAP/Jacek Bednarczyk

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.