PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


14.09.2018, 11:11  Wywiad  Moda
wstecz

Julien Fournie: tworzę, abyśmy ujrzeli całe piękno kobiety (wywiad)


Jedynie 14 marek na świecie jest uznawanych za marki Haute Couture. Ostatnim wielkim francuskim projektantem, przyjętym do tego panteonu stylu jest Julien Fournie. 1 października zaprezentuje swoje kreacje podczas gali French Touch w Teatrze Operze Narodowej.

PAP Life: Czym dla pana jest Haute Couture?

 

 

Julien Fournie: Haute Couture jest źródłem mody. W historii ubiorów nadejście Haute Couture to moment, w którym można zacząć preferować to, co nowe, w odróżnieniu od tego, co zawsze uważano za piękne. Haute Couture wymyślił pokazy mody i prezentacje modeli na manekinach. Jest to wymagająca dyscyplina, która łączy w sobie to, co najlepsze z tradycji ręcznego krawiectwa i jest zobowiązana do nieustannego wprowadzania innowacji. Dziś, gdy moda stała się wyznacznikiem trendów i elementem konsumpcjonizmu, Haute Couture jest sztuką, jest badaniem i rozwojem innowacji technicznych, jest to niezależność twórcza. W czasach, gdy cała planeta mówi o odpowiedzialności ekologicznej, Haute Couture ma wiodącą rolę do odegrania.

 

PAP Life: Czy czuje pan, że należy do elity?

 

J.F.: Chcesz porozmawiać o klientkach, które ubieram? W rzeczywistości należą do elity społecznej na całym świecie. Ważne jest, aby istniały, ponieważ konkretnie wspierają cały know-how, nie tylko mój, ale także rzemieślników, których wspieramy w naszych kolekcjach. Często lubię mówić, że moje klientki są "kobietami przeznaczenia". Jeśli o mnie chodzi, bardzo się cieszę, że stworzyłem dom mody, który nosi moje własne, niezależne nazwisko, które nadal się rozwija. Bardzo szybko po jego powstaniu otrzymałem Grand Prix Kreacji Miasta Paryża, ale najważniejszym zaszczytem jest to, że od stycznia 2017 r. pojawiłem się wśród 14 domów Haute Couture. Wiesz, jesteśmy tylko w ósmym pokoleniu projektantów mody, odkąd istnieje Haute Couture.

 

PAP Life: Od czego zaczyna pan pracę nad projektem: to rysunek, pomysł, a może wybór tkaniny?

 

J.F.: Ogólnie rzecz biorąc, pomysły łączą się najpierw z rysowaniem. Lubię dużo rysować, ale moim ulubionym medium jest ubranie. Czasami jest to również efekt pracy materiału na manekinie, który rodzi się na modelu, poprzez jego drapowanie, podążanie za sensem. Rzadziej zdarza się, że inspiruje mnie istniejąca tkanina. Robię wzory żakardowe lub drukowane, które sam rysuję.

 

PAP Life: Czy wprowadza pan nowe technologie szycia?

 

J.F.: Stale. Szukamy nowości. Niekoniecznie gadżetów, które są widoczne... Ale w erze cyfryzacji, jeśli nowe technologie mogą pomóc iść szybciej, bardziej szczegółowo, w kreatywności, to musimy je przetestować, wykorzystać, opanować. Najpierw świat cyfrowy mnie przerażał. Stworzyliśmy ze światowym liderem w projektowaniu 3D w przemyśle, platformę dla narzędzi badawczych i rozwojowych dla projektantów mody jutra. Nazwaliśmy go FashionLab i właśnie został rozszerzony na wszystkie kreatywne branże pod nazwą 3D Experience Lab. Docelowo te nowe narzędzia będą musiały umożliwiać rysowanie ubrań bezpośrednio w 3D. Robimy to już w przypadku butów lub niektórych akcesoriów, ale w przypadku materiału, który nie jest sztywnym lub półsztywnym materiałem, wciąż istnieją pewne parametry do dopracowania. Oprócz tych perspektyw, które badamy we współpracy z Dassault Systemes, teraz również zintegrowałem rysunek na cyfrowym tablecie, więc porzuciłem ołówek, akwarele, węgiel i kolorowe markery na rzecz mojego iPada Pro i Apple Pencil. Jest o wiele bardziej mobilny, mniej kłopotliwy, bardziej zwrotny w przesyłaniu szkiców do mojego zespołu... lub do moich klientów, często na drugim końcu świata.

 

PAP Life: Turkus morza to pański ulubiony kolor, a może kobieta, która go nosi jest najpiękniejsza?

 

J.F.: Och? Mówisz to, ponieważ widziałeś to w mojej ostatniej kolekcji. Prawdę mówiąc, nie mam ulubionego koloru. Są to, przy każdej kolekcji, raczej zgrupowania kolorów, które zestawiają się ze sobą, aby stworzyć emocje, w porównaniu do historii, którą staram się opowiedzieć z każdą kolekcją. Podoba mi się, że masz wątpliwości co do piękna kobiety w jednej z moich sukienek. Właśnie w tym punkcie koncentruję swoje wysiłki, abyśmy ujrzeli całe piękno kobiety, która nosi jedną z moich kreacji.

 

PAP Life: Co przygotowuje pan na pokaz mody w Warszawie?

 

J.F.: Nie lubię powtarzać tej samej parady dwa razy. Przygotowując ten pokaz, wybrałem modele z wielu moich kolekcji, zestawiając je w nowy sposób. Celem jest umożliwienie osobom, które odkryją moją pracę, zrozumienie istoty mojego stylu. Liczy się przede wszystkim ubranie. Haute Couture to nie tylko wieczorowe sukienki, ale szczególnie chciałem podzielić się z polskimi odbiorcami sukienkami wieczorowymi, z koronką, drobnym haftem, szerokimi. W końcu zaproszono mnie do udziału w gali "French Touch", więc nazwałem to show "Premier Gala".

 

PAP Life: Z jakimi uczuciami przyjdzie pan do Polski?

 

J.F.: Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć Warszawę... To jest mój pierwszy raz w Polsce i jestem bardzo szczęśliwy. Podczas mojego życia poznałem kilku Polaków, którzy stali się ludźmi, których naprawdę lubię. Wiele myślę o naszej wspólnej przeszłości kulturowej, oczywiście o Fryderyku Chopinie, ale także o Marii Walewskiej, Marii Curie... Cóż za bogactwo wymiany między Francją a Polską w przeszłości z tymi wyjątkowymi postaciami! Niestety, w XX wieku Francja i Polska miały okres, w którym stosunki były mniej intensywne. Mam nadzieję, że nasza wspólna przyszłość zawiera niespodzianki, które przybliżą nas jeszcze bardziej. Nie mogę się doczekać spotkania z Polakami, których piękno jest legendarne. Przychodzę tu, gotowy do odkrycia kultury, dziedzictwa i osobowości. Szukam nowych emocji, które mogą stać się nowymi inspiracjami.

 

Rozmawiała Dorota Kieras (PAP Life)

 

autorka: Dorota Kieras

 

edytor: Jan Bratkowski

 

dki/ jbr/


Załączniki
FRANCE PARIS FASHION WEEK
epa06861326 French designer Julien Fournie appears on the catwalk after the presentation of his Fall/Winter 2018/19 Haute Couture collection during the Paris Fashion Week, in Paris, France, 03 July 2018. The presentation of the Haute Couture collections runs from 01 to 05 July. EPA/IAN LANGSDON Dostawca: PAP/EPA.

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.