PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


10.10.2018, 13:13  Moda
wstecz

Kamp - tematem przewodnim kolejnej gali Met


"Kamp: Notatki o modzie" to temat przewodni nowojorskiej Gali Met. Tym razem Instytut Kostiumu Metropolitan Museum of Art poruszy temat kiczu i przerysowania. Całość nawiązuje do eseju Susan Sontag z 1964 roku "Notes on Camp".

Instytut Kostiumu Metropolitan Museum of Art ogłosiło temat kolejnej wystawy, która zawsze stanowi również temat przewodni dla największej modowej gali Met. Po kontrowersyjnej wystawie "Niebiańskie ciała: moda i katolicka wyobraźnia", tym razem na modowej tapecie znajdzie się kicz, przerysowanie - w które moda opływa w ostatnim czasie.


Punktem wyjścia dla wystawy jest esej Susan Sontag z 1964 roku "Notes on Camp", w którym zawarła ona refleksje na temat zjawiska kampu oraz kampowego pojmowania "złej sztuki" - kiczu. Istotą kampu jest umiłowanie tego, co nienaturalne, a więc wszelkiej sztuczności i przesady. To rodzaj estetyzmu czy raczej estetycznego sposobu widzenia, który nie widzi świata w kategoriach piękna, lecz raczej w kategoriach sztuczności i stylizacji. Słowo "Kamp" pochodzi od francuskiego slangowego terminu camper, który oznacza "pozować na kogoś, zachowywać się w przesadzony sposób".


"Mamy do czynienia z bardzo wyraźnym momentem +kamp+, jest on istotny dla dyskusji na temat kultury, spojrzenia na to, co często jest odrzucane lub traktowane jako pewno frywolność, jednak może być bardzo silnym, politycznym narzędziem, szczególnie dla zmarginalizowanych kultur" - wyjaśnił Andrew Bolton, kurator odpowiedzialny za projekt. Przyznał, że ten pomysł dojrzewał w nim od kilku lat.


Zdaniem Boltona eksplozja kampu jest odpowiedzią na wzrost skrajnego konserwatyzmu i populizmu. Podkreśla również, że wystawa jest w pełni zgodna z jego misją wykorzystania zwodniczo popularnej mody do podejmowania trudnych tematów. "W takich chwilach moda jest bardzo potężna ze względu na zdolność przekazywania bardzo złożonych przemyśleń na temat naszych obyczajów kulturowych w pozornie przystępny sposób" - powiedział Bolton.


Na wystawie pojawi się około 175 eksponatów, w tym odzież męska i damska, rzeźby, obrazy i rysunki, podzielone na dwie sekcje. Pierwszy zajmie się początkami kampu. Druga część wystawy będzie poświęcona pracom współczesnych projektantów. (PAP Life)


mdn/ jbr/


Załączniki
USA MET BALL 2016
epa05287516 Lady Gaga arrives on the red carpet for the 2016 Costume Institute Benefit at The Metropolitan Museum of Art celebrating the opening of the exhibit 'Manus x Machina: Fashion in an Age of Technology' in New York, New York, USA, 02 May 2016. The exhibit will be on view at the Metropolitan Museum of Art?s Costume Institute from 05 May to 14 August 2016. EPA/JUSTIN LANE Dostawca: PAP/EPA.

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.