PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


25.10.2018, 10:10  Zdrowy styl życia  Kulinaria
wstecz

Zdrowie w kolorze dyni


Dynia jest zdecydowanie prawdziwą królową spośród jesiennych warzyw. Przy bardzo wysokiej wartości odżywczej, cechuje się niską kalorycznością, dlatego tak bardzo lubią ją... sportowcy. Co ważne, beta-karoten zawarty w dyni ma działanie antynowotworowe.

Dynia jest warzywem należącym do rodziny dyniowatych. Jej odmiany, zwłaszcza w okresie jesiennym, różnią się kształtem, wielkością i kolorem. Możemy spośród nich wyróżnić dynię olbrzymią, piżmową oraz zwyczajną. Jest ona bogatym źródłem wielu witamin i co najważniejsze, po obróbce termicznej warzywo to nie traci swoich wartości odżywczych.


"Występują różne odmiany kolorystyczne dyni. Im barwa intensywniej pomarańczowa, tym zawiera więcej beta-karotenu - kartenoidu, który jest silnym przeciwutleniaczem. Ma on ogromne znaczenie w prewencji chorób nowotworowych, wpływa na regulację ciśnienia tętniczego krwi i na obniżenie frakcji cholesterolu LDL" - mówi PAP Life Patrycja Michałowska, dietetyk salonu sportowego 4Faces.


"Dynia jest bogata w witaminę C oraz cynk, które wspomagają nasz układ odpornościowy. Natomiast połączenie wysokiej zawartości wody oraz witamin o działaniu antyoksydacyjnym, czyli A, C i E przekłada się na poprawę jakość, naszej skóry, działa nawilżająco, wygładza zmarszczki i poprawia jędrność oraz koloryt skóry. Dzięki zawartości witaminy A - kubek ugotowanej dyni pokrywa dobowe zapotrzebowanie na ponad 200 proc. - dynia korzystnie wpływa na wzrok" - wyjaśnia Michałowska.


Warto spożywać produkty sezonowe, które można wykorzystać w różnorodny sposób, aby nie popaść w rutynę. Jeśli chodzi o dynię, to warzywo chętnie używane jest, jako dodatek m.in. do koktajli, ciast i placuszków. Ale także w pojedynkę stanowi świetne danie upieczona w piekarniku lub jako rozgrzewający krem. (PAP Life)


ag/ zig/


Załączniki
LESZNOWOLA HALLOWEENOWE DYNIE
Lesznowola, 29.10.2015. Dynie na targowisku w Lesznowoli, 29 bm. Lampion z dyni to obowiązkowa dekoracja na halloweenowy wieczór. Halloween to zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w ostatni wieczór października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. (zuz/mr) PAP/Leszek Szymański

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.