PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


29.10.2018, 13:13  Moda
wstecz

Deneuve sprzedaje swoją garderobę od Saint Laurenta


Francuska aktorka Catherine Deneuve, która właśnie skończyła 75 lat, postanowiła zlicytować ubrania od swojego ulubionego projektanta Yves Saint Laurenta. Projektant był jej bliskim przyjacielem a Deneuve była jedną z jego muz.

Sprzedaż odbędzie się pod koniec stycznia w Paryżu - ogłosiła w poniedziałek AFP.


Płaszcze, garnitury, sukienki, akcesoria... Prawie 300 przedmiotów, często unikatowych, wykonanych przez słynnego projektanta zmarłego w 2008 roku, znalazło się w katalogu tego wydarzenia, które odbędzie się podczas tygodnia pokazów haute couture w Paryżu.


150 artykułów zostanie sprzedanych na aukcji w paryskich salonach Christie's, podczas gdy inne aukcje będą organizowane tylko w internecie.


"Dzisiaj wychodzę z domu w Normandii, gdzie przechowuję tę garderobę, nie bez melancholii. To dzieło mężczyzny tak utalentowanego, stworzone, aby kobiety były piękniejsze" - pisze Catherine Deneuve w komunikacie opublikowanym przez dom aukcyjny.


Aktorka miała dwadzieścia dwa lata, kiedy po raz pierwszy spotkała Yvesa Saint Laurenta. Potem, gdy poślubiła brytyjskiego fotografa Davida Baileya i została zaproszona przez królową Anglii, wybrała paryskiego krawca, by ją ubrał.


"Przyjechałam na ulicę Spontini ze zdjęciem modela z rosyjskiej kolekcji z poprzedniego roku, prosząc, by zgodził się to samo zrobić dla mnie: długą, białą tubę, z czerwonym haftem, bardzo słowiańską, bardzo czystą, bardzo surową" - wspomina aktorka.


Potem zamówiła kolejną sukienkę na imprezę filmu "Panienki z Rochefort". Następnie zaproponowała reżyserowi Luisowi Bunuelowi, żeby to Yves Saint Laurent stworzy kostiumy do filmu "Belle de jour" (Piękność dnia).


"Nasz cichy współudział, nasze śmiechy i nasza melancholia doprowadziły nas do siebie. Miałam przywilej wejść w ten zmysłowy luksus, wytrenować oko i smak u jego boku" - dodaje Deneuve.


Jedną z najważniejszych atrakcji tej wyprzedaży, która będzie przedmiotem publicznej wystawy, będzie krótka perełkowa sukienka z kolekcji wiosna-lato 1969 couture, noszona przez Catherine podczas spotkania w tym samym roku z Alfredem Hitchcockiem (szacowana cena 5 tys. euro). Ponadto modny smoking z czarnej wełny z kwiecistymi mankietami, który nosiła w domu Saint Laurenta w 1982 roku.


22 stycznia 2002 r., podczas obchodów 40-lecia dzieł Yves Saint Laurenta w Centre Pompidou, Catherine Deneuve nuciła: "Moja najpiękniejsza historia miłosna to ty!"


Wystawa garderoby Saint Laurent aktorki będzie dostępna bezpłatnie od 19 do 24 stycznia w Paryskim salonie Christie's.(PAP Life)


dki/ jbr/


(AFP)


Załączniki
FRANCJA CANNES FESTIWAL FILMOWY
Cannes, Francja, 25.05.2008. Francuska aktorka Catherine Deneuve pozuje do zdjęcia ze specjalną nagrodą, jaką otrzymała 25 bm. na 61. Festiwalu Filmowym w Cannes. (pmb) PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO ***Zdjęcie do depeszy PAP pt. Francja/ Nagroda specjalna w Cannes dla Catherine Denevue i Clinta Eastwooda***

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.