PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


20.11.2018, 14:14  Na ścieżkach nauki  Zdrowy styl życia
wstecz

Zdrowe koktajle - najważniejsza jest różnorodność


Koktajle często są integralną częścią zdrowej diety. Dietetycy przypominają jednak, że kluczem dla właściwej kompozycji tych zdrowych napojów jest zachowanie właściwych proporcji między ilością dodawanych do nich warzyw, owoców i białka.

"Smoothie to idealny sposób na stworzenie pełnowartościowego posiłku lub przekąski i dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Jednak kluczem dla skomponowania zdrowego smoothie jest zachowanie właściwych proporcji między warzywami, owocami odpowiednią ilością białka i tłuszczu" - wyjaśnia dietetyk Miranda Hammer.


Źródłem białka może być niesłodzone masło orzechowe, nasiona chia, jogurt czy mleko roślinne, te składniki są również źródłem zdrowych tłuszczy, które zwiększają poczucie sytości. Hammer zachęca również, aby sięgać po takie składniki jak maca, spirulina oraz przyprawy, takie jak kurkuma, imbir czy cynamon - każde z nich urozmaica smak koktajlu, ale również wzbogaca go o różnorodne składniki odżywcze.


Smoothie można traktować jak pełnowartościowy posiłek, przyznaje dietetyk Ryan Andrews. Podkreśla, że niezwykle ważna jest tu różnorodność. "Zachęcam do wykorzystywania różnych produktów. Zbilansowana, urozmaicona dieta zapewnia nam większą ilość składników odżywczych" - dodaje.


Eksperci przestrzegają przed przygotowywaniem koktajli bazujących wyłącznie na owocach. Choć są one źródłem witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, są również źródłem cukrów. Andrews radzi, aby takie mieszanki równoważyć dodatkiem warzyw np. szpinaku czy jarmużu. Dzięki zielonym koktajlom, które bazują na zielonych, liściastych warzywach, dostarczymy organizmowi dużej dawki witamin C, K i A, żelaza, wapnia, błonnika. Warto również zadbać o odpowiednią ilość białka, które pozwoli utrzymać w ryzach poziom cukru we krwi. (PAP Life)


mdn/ jbr/


Załączniki
KOBIETA, NAPA?J
Warszawa, 03.08.2017. Kobieta pije smoothie. (jt/am) PAP/Jacek Turczyk

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.