PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


29.11.2018, 06:06  Na ścieżkach nauki  Obyczaje i osobliwości  Rozmaitości  Wywiad
wstecz

Jak rozmawiać z dziećmi o seksie? (wywiad)


"Rozmawiamy wtedy, gdy nadarzy się okazja - konkretna sytuacja czy pytanie dziecka" - tak do poruszania tematu seksu z dziećmi zachęca PAP Life Monika Perkowska. Psycholog zaznacza, że rozmowy te powinny być dostosowane do wieku i rozwoju psychicznego dzieci,

PAP Life: Ostatnio "głośniejsze" zrobiły się rozmowy dotyczące seksu. Kiedy zacząć rozmawiać z dziećmi na tego typu tematy?


Monika Perkowska: Jako psycholog muszę zaznaczyć, że ogólne rady każdy rodzic musi spróbować dopasować do swojego dziecka - zindywidualizować je. Konkretne rozwiązania są bowiem dostępne dopiero po zbadaniu konkretnego dziecka i rodziny i dopiero wspólnie wypracowywane. Moda na rozmowy o różnych sytuacjach, również dotyczących seksu, wynika ze zmieniających się czasów, w których żyjemy, a także kultury. To, co kiedyś było nie do przyjęcia, dziś staje się normalnością. Dzieci widzą więcej, pytają, a rodzice chcą wiedzieć, jak sobie z tymi pytaniami radzić. Zawsze warto próbować odpowiadać na wszystkie pytania zadawane przez najmłodszych, a gdy czegoś nie wiemy albo się wstydzimy sięgnijmy po książki opisujące to, co dla nas trudne.


Oczywiście treść powinna być dostosowana do wieku. Już maluchy w przedszkolu czasami pytają, czym jest "seksowanie", ponieważ pierwszy raz słyszą to słowo. Z kolei dzieci w wieku nastoletnim są przerażone zmieniającym się ciałem i chcą wiedzieć więcej na temat dojrzewania. Rzadko kiedy rodzice sami zaczynają rozmawiać o seksie, raczej czekają aż dziecko samo zada pytanie.


PAP Life: Czy na tej fali równie modne powinny być te rozmowy z dziećmi? Nie powinien to być temat tabu, dozwolony od wieku nastoletniego?


M.P.: W naszej kulturze temat i tak z jednej strony stanowi tabu, a z drugiej jest traktowany w sposób wulgarny - prawie nikt nie umie traktować seksu jako zwykłego, jednego z wielu, elementu życia. Każdy temat, nawet ten, którego się boimy, powinien być omawiany z dzieckiem, jak tylko pojawi się taka potrzeba. Nastolatkowie w sposób naturalny częściej myślą o seksie, jednak ciekawość towarzyszy nam w każdym okresie życia i pytania mogą pojawiać się zawsze.


PAP Life: Kiedy najlepiej zacząć rozmawiać z dziećmi o seksualności? W jakim wieku?


M.P.: Rozmawiamy o seksie zawsze, gdy dziecko zadaje pytania dostosowując odpowiedź do fazy rozwoju psychicznego pociechy. Rodzice często sami z siebie kupują książki o seksualności i czytają je takim samym tonem jak książki o kosmosie. Ważne, aby tematyka była dostosowana do wieku dziecka.


PAP Life: Kto powinien rozmawiać z dziećmi o seksie, rodzice - mama czy tata - czy dopiero nauczyciele w szkole?


M.P.: Temat dojrzewania jest obecny wszędzie - szczególnie w internecie, w którym oczywiście są różne treści - również te nieprawdziwe. Dlatego ważne jest, aby zarówno rodzice, jak i szkoła jako instytucja edukowały w zakresie każdej sfery życia, również w sferze seksualności zgodnie z obecnym stanem wiedzy.


PAP Life: Jak przeprowadzać takie intymne rozmowy? W jakich okolicznościach?


M.P.: Rozmawiamy wtedy, gdy nadarzy się okazja - konkretna sytuacja czy pytanie dziecka. Niekiedy nastolatki nie chcą słuchać naszych wypowiedzi i odwracają się na pięcie, wtedy możemy po prostu polecić konkretną lekturę i zaznaczyć, że zawsze jesteśmy dostępni, gdy dziecko chciałoby mimo wszystko porozmawiać. Rodzice, którzy wstydzą się rozmawiać, często proponują dzieciom, że mogą zapisać je do specjalisty psychologa czy seksuologa, aby mogły porozmawiać o swoich sprawach z obiektywną osobą zajmującą się tematem w sposób profesjonalny. Każde rozwiązanie jest lepsze niż udawanie, że tematu nie ma.


PAP Life: Czy są tematy z tej dziedziny, których lepiej przy dzieciach jednak nie poruszać?


M.P.: Najczęściej spotykanym problemem jest niedostosowanie treści do rozwoju dziecka - rodzice mają z tym problem, bo z nimi nikt najczęściej na te tematy nie rozmawiał. Poza tym nie zawsze wiedzą, jaka wiedza jest wystarczająca. Pomóc w tym mogą artykuły dotyczące rozwoju psychicznego dziecka, jak również duży wybór książek o dojrzewaniu dostępnych na naszym rynku, gdzie treść jest zaplanowana do wieku dzieci.


Z Moniką Perkowską - psychologiem, terapeutą dzieci i młodzieży oraz ekspertem serwisu Niania.pl - rozmawiała Paulina Persa (PAP Life).


pau/ jbr/


Załączniki
LUBLIN MANUFAKTURA SŁODKOŚCI
Lublin, 13.02.2018. Lubelska manufaktura słodkości przygotowuje się do Walentynek. Ręcznie robione lizaki trafią jutro do klientów jako walentynkowe prezenty. (wp/awol) PAP/Wojciech Pacewicz

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.