PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


17.12.2018, 08:08  Codzienne sprawy  Moda
wstecz

Jak ruch #MeToo wpłynął na branżę mody?


Modelka Ashley Graham w najnowszym wywiadzie ujawniła, w jaki sposób rozwój ruchu #MeToo wpłynął w jej odczuciu na branżę modową. Gwiazda wyraziła jednocześnie nadzieję, że inicjatywa ta będzie miała pozytywny wpływ na kolejną generację modelek i ich kariery.

W styczniu 2018 r. jedna z najbardziej rozpoznawalnych modelek plus size Ashley Graham ujawniła w amerykańskim telewizyjnym programie "The View", że w wieku 17 lat była molestowana seksualnie podczas jednej z sesji zdjęciowych. Graham zdradziła, że po tym incydencie obawiała się, że nigdy nie zostanie zatrudniona do pracy w charakterze modelki, ponieważ myślała, że zostanie uznana za "trudną" czy "sprawiającą kłopoty". Nie ona jedna.


Teraz, w wieku 31 lat, modelka, która ma na koncie okładki najbardziej prestiżowych magazynów o modzie i udział w kampaniach reklamowych luksusowych marek, opisuje zmiany, jakie dokonały się w branży mody od czasów ruchu #MeToo - inicjatywy powstałej w odpowiedzi na aferę związaną z Harvey'em Weinsteinem, która w 2017 roku wstrząsnęła show-biznesem i opinią publiczną. Producent filmowy został oskarżony przez liczną grupę kobiet o molestowanie seksualne i gwałty.


"Od tego czasu zauważyłam, że dokonała się ogromna zmiana. Ludzie zaczynają myśleć o tym, jakie znaczenie mają ich słowa i czyny. Mam wielką nadzieję, że ruch #MeToo ochroni następną generację młodych dziewcząt aspirujących do zawodu modelki" - przyznała Graham w rozmowie z "The Hollywood Reporter".


Gwiazda modelingu zdradziła, że dotychczas wysuwanie zarzutów o wykorzystywanie seksualne miało bardzo szkodliwy wpływ na rozwój zawodowy modelki, będąc niejednokrotnie końcem jej kariery. "Inicjatywa #MeToo dała niesamowity głos kobietom, które czuły się jak dotąd tego głosu pozbawione z uwagi na strach przed zniszczeniem kariery. Dawniej, jeśli mówiłaś o takich rzeczach, byłaś po prostu pozbawiana zleceń, uznawana za trudną. Teraz masz głos i możesz go użyć. Mam nadzieję, że więcej dziewczyn poczuje się dzięki temu silniejszymi" - dodała.


Podczas wywiadu Graham podkreśliła także wagę inkluzywności i różnorodności w modzie. Choć w rozmaitych kampaniach, a nawet na wybiegach w istocie pojawia się coraz więcej kobiet posiadających odmienne kształty i rozmiary ciała, modelka słusznie zauważa, że branża powinna zadbać o lepszą reprezentację kobiet różnych ras. Tylko w ten sposób bowiem w pełni otworzy się na inność i da głos wszystkim kobietom - nie tylko tym wpisującym się w obowiązujący jak dotąd kanon piękna. (PAP Life)


iwo/ jbr/


Załączniki
USA NEW YORK FASHION WEEK
epa06513444 US model Ashley Graham poses for photos backstage before the Christian Siriano fashion show at New York Fashion Week Fall 2018 in New York, New York, USA, 10 February 2018. The Fall 2018 collections are presented from 08 to 14 February. EPA/PETER FOLEY Dostawca: PAP/EPA.

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.