PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


18.12.2018, 06:06  Obyczaje i osobliwości  Rozmaitości  Wywiad
wstecz

Na co Polacy wydają najwięcej pieniędzy i jakie gafy popełniają w święta?


Święta bez upominków straciłby swój urok - tak wyniki świątecznego badania komentuje dla PAP Life Grzegorz Rożalski. Z jego danych wynika, że najwięcej pieniędzy w grudniu wydajemy właśnie na prezenty. Największą gafą zaś jest nietrafiony upominek...

PAP Life: Właśnie opublikowano wyniki badania "Boże Narodzenie 2018 z perspektywy Polaków". Na co respondenci przeznaczają najwięcej pieniędzy w okresie okołoświątecznym - na jedzenie, ozdoby świąteczne, a może na prezenty?


Grzegorz Rożalski: Jak się okazało, najwięcej pieniędzy respondenci wydają w grudniu na upominki dla rodziny i bliskich. Aż 67 proc. całego budżetu świątecznego Polacy przeznaczają na prezenty. Na drugiej pozycji, 21 proc. respondentów przeznacza pieniądze na wydatki związane z jedzeniem i przygotowaniem potraw, a na trzeciej, jak zadeklarowało 12 proc. respondentów, są ozdoby świąteczne.


PAP Life: Badanie sprawdziło też, jakie gafy świąteczne popełniają Polacy. Czego one dotyczą?


G.R.: Spośród 1863 respondentów, 39 proc. wskazało jako największą świąteczną gafę podarowanie bliskiej osobie nietrafionego prezentu. Upominki mają mnóstwo znaczeń i ujawniają, jak postrzegamy innych, dlatego niewłaściwy lub niedoceniony podarunek może przynieść spore straty w relacjach międzyludzkich. Co ciekawe, aż 85 proc. zapytanych Polaków, jak potwierdziły wyniki badania, dostało już kiedyś nietrafiony prezent. Na drugim miejscu wśród świątecznych gaf, według 31 proc. respondentów, znalazły się kłótnie przy wigilijnym stole, a 21 proc. ankietowanych wskazało na nadmiar alkoholu. Według 9 proc. respondentów gafą w okresie Bożego Narodzenia jest niestosowny strój. Jak potwierdzają wyniki naszego badania, większość "świątecznych wpadek" dotyczy obyczajów społecznych i kultury osobistej.


PAP Life: Jak zmieniają się zwyczaje prezentowe? Czy święta bez prezentów są możliwe?


G.R.: Prezenty są ważnym elementem świąt. Tradycja obdarowywania prezentami praktycznie przejęła świąteczne finanse na dobre wpisując się w kulturowe obyczaje. Wprawdzie zdajemy sobie sprawę, że na upominki przeznaczamy za dużo pieniędzy, jednak wcale tego nie zmieniamy. Zmieniają się jednak zwyczaje i preferencje prezentowe Polaków. Coraz większa grupa respondentów uważa, że z roku na rok kupujemy coraz mniej tradycyjnych upominków. Według 26 proc. ankietowanych - zastępujemy standardowe prezenty bonami i voucherami, nie skazując się na gust ofiarodawcy. Dla 19 proc. tradycyjne upominki są nudne i przewidywalne, 17 proc. chce podarować bliskim prezent w formie przeżycia, np. lekcje tańca, masaż czy nawet skok ze spadochronem.


PAP Life: Czy współczesny sposób życia przekłada się jakoś na nasze oczekiwania względem otrzymywanych prezentów?


G.R.: Tak, bowiem chętniej doceniamy upominki, które pozwalają nam doświadczyć czegoś nowego, rozwijać pasje, spełniać marzenia. 48 proc. respondentów deklaruje, że preferuje niespodzianki świąteczne, więc prezenty w formie przeżyć wpisują się w ich oczekiwania. Święta bez upominków straciłby swój urok. Obdarowywanie się prezentami to wciąż bardzo ważny zwyczaj w polskiej, świątecznej tradycji, co potwierdzili respondenci naszego badania.


Z Grzegorzem Rożalskim - właścicielem serwisu Prezentmarzeń.com, które przeprowadziło badanie "Boże Narodzenie 2018 z perspektywy Polaków" - rozmawiała Paulina Persa (PAP Life).


pau/ jbr/


Załączniki
ROMANIA CHRISTMAS CHARITY
epa07231587 Children wait for their turn to the Santa gift moment while attending a Christmas Tree show dedicated to the children of the fallen or wounded soldiers of the Romanian Army, who died or got injured while serving in Afghanistan and Iraq, in Bucharest, Romania, 14 December 2018. The children could play in different playground areas before receiving their Christmas gifts. The event was organized by the Ministry of Defense in collaboration with the charity association of the Romanian Armed Forces named 'Comrades'. EPA/ROBERT GHEMENT Dostawca: PAP/EPA.

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.