PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


21.12.2018, 12:12  Na ścieżkach nauki  Rozmaitości  Zdrowy styl życia
wstecz

Wytańcz sobie zdrowie


Taniec to chyba najprzyjemniejsza z form aktywności fizycznej. Niestety oddajemy się jej okazjonalnie. A szkoda, bo taniec poprawia samopoczucie i kondycję fizyczną.

Jedno z badań, opublikowane w skandynawskim czasopiśmie "Scandinavian Journal of Medicine & Science" wskazało, w jaki sposób różne formy aktywności fizycznej wpłynęły na kondycję Japonek w podeszłym wieku i w jakim stopniu przyczyniły się do zmniejszenia ryzyka niepełnosprawności.


Naukowcy odkryli, że ryzyko obniżonej sprawności, a nawet "unieruchomienia", było o 73 proc. niższe w przypadku kobiet, które często tańczyły. Żadne z pozostałych ćwiczeń, w tym gimnastyka, spacery i joga, nie miało tak silnego wpływu jak taniec.


"Taniec wymaga nie tylko równowagi, siły i wytrzymałości, ale także zdolności poznawczych: zdolności adaptacyjnych i koncentracji, aby poruszać się zgodnie z muzyką i partnerem oraz pamięci do choreografii" - piszą naukowcy.


Drugi artykuł, opublikowany w "Journal of the American Geriatrics Society", badał korzyści płynące z tańca dla zdrowia psychicznego. Przeanalizowane badania wskazały, że taniec poprawia funkcje poznawcze wśród seniorów - podnosi zdolność przystosowania się do nowych i zmieniających się sytuacji, płynność językową, pamięć i organizację.


Taniec jest również dobrą formą ćwiczeń fizycznych, które poprawiają zarówno zdrowie psychiczne i fizyczne, poza tym to świetna zabawa. (PAP Life)


mdn/ zig/


Załączniki
SOUTH AFRICA PHOTO SET SUNRISE DANCE
epa07209403 Some hundreds of people dance as they listen to music played through wireless headsets at the Secret Sunrise dance session in Sandton, Johannesburg, South Africa, 05 December 2018. The popular craze has become very popular with the city's residents, who dance from 6am to 7am prior to going to work. The session includes yoga from 5am to 6am and then one hour of led dance using wireless headsets. The venue changes from session to session and is all co-ordinated via social media. EPA/KIM LUDBROOK ATTENTION: This Image is part of a PHOTO SET Dostawca: PAP/EPA.

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.