PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


25.12.2018, 10:10  Obyczaje i osobliwości  Kulinaria
wstecz

Włoskie panettone i pandoro podbijają świat


Na świecie panuje prawdziwa moda na panettone- mówią z zadowoleniem producenci słynnego świątecznego włoskiego ciasta. Wielkie drożdżowe baby z rodzynkami, migdałami i owocami kandyzowanymi podbijają rynek w wielu krajach. We Włoszech to symbol obchodów świąt.

Import panettone, a także drugiego bożonarodzeniowego ciasta- pandoro oraz innych świątecznych włoskich słodyczy osiąga wartość 230 milionów euro miesięcznie. Od zeszłego roku import tych przysmaków wzrósł o ponad 6 procent- podała Izba Handlowa w Mediolanie.


Kiedyś wielkie baby zapakowane w ozdobne pudła były przede wszystkim lokalną włoską specjalnością; obecnie znają je już miłośnicy kulinarnego Made in Italy, przywiązani do oryginalnych artykułów i tradycji.


Co więcej, jak się zauważa, ciasta, które bardziej kojarzą się z domową atmosferą, a nie z luksusem, są nim na stołach w wielu krajach jako ich nadzwyczajna oprawa. Klasyczne baby popularnych firm, kosztujące we Włoszech kilka euro, w Australii są oczywiście kilka razy droższe.


Najwięcej panettone i pandoro wysyła się do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Kolejne miejsca na liście odbiorców zajmują Francja, Niemcy, Szwajcaria, Belgia, Szwecja i Kanada.


We Włoszech zaś niemal każdy przed świętami pytany jest o to, czy woli cięższe panettone z rodzynkami i owocami kandyzowanymi, czy lekkie jak puch zwyczajne pandoro posypane cukrem pudrem.


Niekiedy odpowiedź na to pytanie może przenieść dyskusję w świat polityki. Burzę wywołała w tym roku minister zdrowia Giulia Grillo, która w wywiadzie radiowym przyznała, że zdecydowanie woli panettone. "Pandoro nie ma duszy, jak Partia Demokratyczna"- dodała nawiązując do ugrupowania opozycji.


Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)


sw/ zig/Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.