PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


01.03.2019, 11:11  Kulinaria
wstecz

Najłatwiejsze tiramisu według Nestora Grojewskiego


Dla wielu z nas synonimem prawdziwego włoskiego deseru jest tiramisu. Szef kuchni Nestor Grojewski proponuje swoją wersja deseru, uproszczoną i łatwą do przygotowania, a równie smaczną.

Nazwa tego popularnego deseru pochodzi od włoskiego zwrotu "tirar su" - "podnieść" oraz "tirami su" - "poderwij mnie" i doskonale oddaje charakter tego wspaniałego smakołyku.


Klasyczne tiramisu składa się z warstwy biszkoptu, nasączonej mocną kawą oraz likierem Amaretto lub winem marsala. Na tę warstwę nakłada się warstwę kremu z sera mascarpone, jajek, cukru i śmietany, a całość posypuje się obfitą warstwą kakao lub grubo zmielonej gorzkiej czekolady. Tiramisu podaje się bardzo silnie schłodzone i zwyczajowo wraz z kawą espresso. We Włoszech spożywa się go na drugie śniadanie. Najczęściej smakołyk ten podawany jest w upalne dni. Niektórzy uważają nawet, że tiramisu ma specjalne właściwości afrodyzjaku.


Do przygotowania deseru potrzebujemy: 100 g serka mascarpone, 1 jajko, 20 g cukru, 25 g kruszonych biszkoptów 10 g masła, 1/4 listka żelatyny na porcję. Proporcje składników można odpowiednio zwiększać, zależnie od liczby osób. Podano składniki dla jednej osoby.


Kruszymy biszkopty w równych proporcjach z masłem - to będzie baza pod tiramisu. Układamy ją w wybranych według potrzeby miseczkach.


"Baza jest taka sama jak klasycznego tiramisu. Ale nie użyjemy kawy, użyjemy klasyczne biszkopty +sawojaki+, to są takie włoskie biszkopty, moczone w cukrze z jednej i drugiej strony, a później biscotti amaretto. Zmielimy je i zmieszamy i zrobimy taką bazę jak pod sernik, taką kruchą masę" - wyjaśnia Nestor Grajewski.


Następne ubijamy żółtko z cukrem, tak aby uzyskać bardzo puszystą masę. Dodajemy mascarpone, mieszając ręcznie, aż się rozpuści. "We Włoszech dodajemy go mniej, bo jest bardziej intensywny. Tu więcej, bo jest mniej intensywny. Jako że nie każdy ma wagę w domu, to odmierzymy składniki normalną łyżką, a średnia łyżka to jest 20-25 g" - wyjaśnia Grojewski.


Na koniec dodajemy żelatynę. Jjeśli jednak mamy czas, by dobrze schłodzić deser, rezygnujemy z tego składnika, radzi szef kuchni. Masę przekładamy do miseczek. Schładzamy w lodówce, najlepiej kilka godzin. Jak radzi Nestor Grojewski, idealnie będzie, jeśli schłodzimy go przez 5-6 godzin. (PAP Life)


dki/ jbr/


Załączniki
JASIONKA CENTRUM WYSTAWIENNICZE TARGI ŚLUBNE
Jasionka, 20.01.2019. Targi ślubne w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce, 20 bm. (dd/awol) PAP/Darek Delmanowicz

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.