PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


03.04.2019, 13:13  Rozmaitości  Kultura i rozrywka
wstecz

"Vox Lux" - "Czarny łabędź" w wersji pop


"Myślę, że jest to dzieło sztuki, które jest odzwierciedleniem, portretem naszego społeczeństwa" - przyznała w jednym z wywiadów Natalie Portman, odtwórczyni głównej roli w filmie "Vox Lux". Krytycy określają ten film mianem "+Czarnego łabędzia+ w wersji pop".

"Wizualnie hipnotyzujący, +Vox Lux+ porywa od pierwszej sceny i nie puszcza do samego końca. Łączy intymne, wyciszone momenty z hiperwystylizowanymi, imponującymi sekwencjami scenicznymi. Porywający, pełen ostrych, emocjonalnych konfrontacji" - zachwyca się Shaila O'Malley z "Roger Ebert". "Natalie Portman nigdy nie była lepsza" - wtóruje jej Peter Travers z "Rolling Stone". Justin Chang z "Los Angeles Times" stwierdza zaś, że "Natalie Portman to królowa ekstremów - jako toksyczna pop-diwa jest syntezą naszej epoki i apokaliptyczną odpowiedzią na +Narodziny gwiazdy+".


Jak przyznaje sama Portman, film jest portretem naszych czasów. Choć z jednej strony wpisuje się w pewien filmowy trend, który ukazuje ciemną stronę życia gwiazd, nieoświetloną przez reflektory i blask fleszy. Jednak nie jest wyłącznie próbą pokazania archetypu gwiazdy pop.


Reżyser filmu, Brady Corbet, powiedział w rozmowie z "Vulture", że film zainspirowany został mieszanką aktualnych wiadomości, w których plotki o gwiazdach traktowane są z taką samą powagą, jak istotne społeczne i polityczne informacje. "Zasadniczo, w danym momencie, w wiadomościach pojawia się kilka informacji o masowych morderstwach i wiadomość o Arianie Grande, która obcięła swój kucyk" - tłumaczy.


Przykładem może być jedna z filmowych scen. "Co łączy gwiazdę pop i terrorystę?" - pada pytanie w trakcie konferencji prasowej. "Nie widzę żadnych podobieństw, z wyjątkiem tego, że gdybyś przestał zwracać na nas uwagę, przestalibyśmy istnieć" - udziela błyskawicznej odpowiedzi Celeste, bohaterka filmu.


Celeste była nastolatką, kiedy wielka tragedia wywindowała ją na szczyty sławy i zrobiła z niej gwiazdę muzyki pop. Od tej pory media śledziły każdy jej ruch, a jej kariera rozwijała się w cieniu zjawisk, które naznaczyły XXI wiek: ataków terrorystycznych, szkolnych strzelanin, medialnej rewolucji.


Jak przyznaje Portman, w tym filmie nie ma żadnego politycznego przesłania. Podkreśla jednak, że obraz mocno koresponduje z wizją współczesnego świata. "Taka jest kultura i sytuacja polityczna, w której żyjemy, gdzie wszystko jest na sprzedaż. Czy jest to gwiazda pop, czy atak terrorystyczny, nadaje się temu znaczenie i pewną wartość. Liczy się to, co możesz sprzedać" - tłumaczy aktorka.


"Vox Lux" to drugi film Brady'ego Corbeta, nagrodzonego na festiwalu w Wenecji za reżyserię oraz najlepszy debiut za "Dzieciństwo wodza". Oryginalne piosenki, wykonywane w filmie przez Natalie Portman, stworzyła jedna z najbardziej wyrazistych i najpopularniejszych wokalistek XXI wieku - Sia, a za choreografię występów Natalie Portman odpowiada Benjamin Millepied, prywatnie mąż aktorki, z którym współpracowała również przy filmie "Czarny łabędź".


"Vox Lux" pojawi się w polskich kinach 26 kwietnia. (PAP Life)


mdn/ jbr/


(Vulture/ Hotcorn/ Bustle/ Variety)


Załączniki
USA MOVIE PREMIERE
epa07211708 Israeli actress/cast member Natalie Portman arriving for the premiere of Vox Lux at the Arclight Hollywood in Hollywood, California, USA 05 December 2018. EPA/NINA PROMMER Dostawca: PAP/EPA.

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.