PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


29.11.2019, 13:13  Design  Na ścieżkach nauki  Rozmaitości  Zdrowy styl życia
wstecz

Co czwarte dziecko uzależnione od smartfona


Co czwarte dziecko ma problem z uzależnieniem od smartfona - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Kings College London. Naukowcy podkreślają, że istnieje konieczność zrozumienia tego, czym jest "problematyczne korzystanie ze smartfonów".

Naukowcy jednoznacznie orzekli, że młodzi ludzie mają tendencję do "problematycznego używania smartfonów", co oznacza, że korzystają z urządzeń w sposób wskazujący na uzależnienie behawioralne.


W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z King's College London przeanalizowano dane z 41 badań i analiz opublikowanych od 2011 roku na temat związku między używaniem smartfonów i zdrowiem psychicznym.


Naukowcy wskazali, że od 10 do 30 proc. dzieci i młodzieży korzysta z telefonu w sposób dysfunkcyjny, co oznacza, że średnio 23 proc. wykazuje pewne symptomy uzależnienia.


Jak zauważa dr Nicola Kalk z Instytutu Psychiatrii, Psychologii i Neuronauki, istnieje konieczność zrozumienia tego, czym jest problematyczne korzystanie ze smartfonów. "Nie wiemy, czy to sam smartfon może uzależniać, czy aplikacje, z których ludzie korzystają. Niemniej jednak istnieje potrzeba powszechnej świadomości na temat korzystania ze smartfonów przez dzieci i młodzież, a rodzice powinni być świadomi tego, ile czasu ich dzieci spędzają na telefonach" - podkreśla.


Dr Sam Chamberlain, wskazuje, że badania te są konieczne z punktu widzenia zdrowia publicznego. Wskazał również, że takie problematyczne korzystanie ze smartfonów wiąże się z wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia depresji, stanów lękowych, przyczynia się również do pogorszenia snu. (PAP Life)


mdn/ jbr/


Załączniki
WARSZAWA APLIKACJA INSTYTUTU ŻYWNOŚCI I ŻYWIENIA

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.