PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


21.12.2019, 06:06  Kulinaria
wstecz

Znani kucharze zdradzają ciekawe patenty na pierogi z kapustą i grzybami


Jednym z dań, bez którego trudno wyobrazić sobie wigilijną kolację, są pierogi z kapustą i grzybami. Szef kuchni Jurek Sobieniak podpowiada, że miłośnicy pierogów odgrzewanych w wodzie powinni do ciasta dodawać jajko. Z kolei Magda Gessler podpowiada, jak nadać farszowi bardziej wyrazisty smak.

Znany z różnych programów telewizyjnych Jurek Sobieniak kocha kulinarne eksperymenty. Popularnym pierogom z kapustą i grzybami też potrafi nadać nowe oblicze. Jak przyznaje w rozmowie z PAP Life, do farszu dodaje odrobinę trufli albo oliwy truflowej. Czasami sięga też po wędzone śliwki i uprażone orzechy, np. laskowe. Inny patent Sobieniaka: do śliwki włożyć malutki kawałek gorgonzoli, później zawinąć ją w płat ciasta pierogowego i upiec.


Modyfikacji jest wiele, ale jedno jest pewne: pierogi z kapustą i grzybami to wyjątkowo słono-kwaśne danie - podkreśla Magda Gessler w swoim wigilijnym poradniku kulinarnym, publikowanym na YouTubie. Kapusta musi mieć intensywny smak, żeby nie zlewała się ze smakiem ciasta. "W polskich domach kapusta jest mało kwaśna i jałowa" - mówi gwiazda "Kuchennych rewolucji". Dlatego Gessler do farszu dodaje sok z kapusty, pieprz, kilka ziaren ziela angielskiego, dwa goździki, odrobinę cukru i sól.


Sobieniak zwraca uwagę na to, że wielu Polaków popełnia błąd przy serwowaniu pierogów. "Jeśli do ciasta pierogowego nie dodajemy jajka, to nie powinniśmy pierogów odgrzewać w wodzie. Ciasto robi się wtedy zbyt miękkie. Jeśli w naszej rodzinie powodzeniem cieszą się pierogi z wody, warto do ciasta dodać jajko. W przypadku odsmażanych pierogów, wystarczy ciasto tylko na mące" - dzieli się wskazówką Sobieniak.


Kucharz poleca też zawijanie pierogów metodą "na szczypanie". "Wykorzystuję trzy palce - wskazujący, środkowy i kciuk. Moim zdaniem to najlepsza metoda. Pierogi są nie tylko zgrabne. Te +uszczypnięte+ miejsca podczas smażenia robią się bardziej chrupiące" - mówi Sobieniak. (PAP Life)


ag/ graCopyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.