PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


10.01.2020, 18:18  Turystyka
wstecz

Więzienie Tihar, nazywane indyjskim Alcatraz, oferuje noclego dla turystów


Więzienie Tihar w Delhi, w którym osadzeni są najgroźniejsi przestępcy, otworzyło swoje progi dla turystów. Można tam spędzić noc za około 100 zł. Dla gości nie ma jednak taryfy ulgowej - muszą choćby spać na podłodze i jeść to, co więźniowie.

W cenę pobytu wliczono więzienne ubranie i miejsce w celi z łazienką. Zamiast wygodnego hotelowego łóżka - kawałek podłogi, a zamiast smakowitych dań - więzienna racja żywnościowa. Nie można używać telefonów, a pobudka jest o 5 rano. Odwiedzający nie wymiga się od pracy. Tak jak więźniowie, będzie sprzątać, gotować i mielić pszenicę.


Więzienie Tihar, określane przez niektórych indyjskim Alcatraz, rozciąga się na powierzchni 160 hektarów. Osadzonych jest w nim 16 tys. więźniów. Dla turystów przeznaczono kilka cel. Goście mają kontakt z prawdziwymi osadzonymi, ale takimi, którzy dobrze się sprawują. Nocleg w więzieniu kosztuje 2 tys. rupii czyli około 110 zł.


Turystyka więzienna narodziła się w latach 90-tych. Pionierem w tej kwestii był zakład San Pedro w stolicy Boliwii La Paz. Interes rozkręcił tam Anglik Thomas McFadden, który wcześniej trafił do San Pedro za przemyt narkotyków.


W Indiach działa już jedno więzienie, gdzie można wykupić nocleg. Chodzi o przekształcony w muzeum zakład karny Sangareddy, którego historia sięga czasów kolonialnych. (PAP Life)


ag/ gra/Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.