PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


14.01.2020, 15:15  Rozmaitości
wstecz

Scarlett Johansson w elicie aktorów z dwoma nominacjami do Oscara w jednym roku


Jeszcze 12 stycznia tego roku Scarlett Johansson nie mogła pochwalić się żadną nominacją do Oscara. Dzień później miała już dwie. Popularna aktorka ma szansę na statuetkę za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską w filmie "Historia małżeńska") oraz za najlepszą drugoplanową rolę żeńską w "Jojo Rabbit". Do tej pory tylko 11 aktorów dostało dwie nominacje w jednym roku.

Regulamin Amerykańskiej Akademii Filmowej nie pozwala na to, by aktorzy otrzymali dwie nominacje w jednej kategorii aktorskiej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zostali nominowani za role pierwszoplanowe i drugoplanowe. Do takiej sytuacji dochodzi jednak bardzo rzadko. Przed Scarlett Johansson tylko jedenastu aktorom i aktorkom udała się ta sztuka.


Jak podał portal "Variety", pierwszą taką aktorką była Fay Bainter. W 1939 roku odebrała ona Oscara za najlepszą drugoplanową rolę żeńską w filmie "Jezebel - Dzieje grzesznicy", a była też nominowana za pierwszoplanową rolę w filmie "White Banners". Cztery lata później tego samego wyczynu dokonała Teresa Wright za role w filmach "Pani Miniver" (Oscar za rolę drugoplanową) oraz "Duma Jankesów" (nominacja za rolę pierwszoplanową).


W 1945 roku doszło do bezprecedensowej sytuacji, która zapewniła nieśmiertelność aktorowi Barry'emu Fitzgeraldowi. Został on bowiem dwukrotnie nominowany za tę samą rolę ojca Fitzgibbona w filmie "Idąc moją drogą". Aktor otrzymał Oscara za najlepszą drugoplanową rolę męską, a Akademia wyciągnęła wnioski i zmieniła regulamin tak, by nie można było dostać dwóch nominacji za tę samą kreację.


38 lat później dwie nominacje w jednym roku zdobyła Jessica Lange. Aktorka otrzymała wtedy Oscara za drugoplanową rolę w filmie "Tootsie", a była jeszcze nominowana za pierwszoplanową rolę w filmie "Frances". Kolejne cztery lata później Sigourney Weaver została pierwszą aktorką, która nie otrzymała Oscara pomimo dwóch nominacji w jednym roku. Aktorka miała szanse na statuetki za role w filmach "Goryle we mgle" (pierwszoplanowa) i "Pracująca dziewczyna" (drugoplanowa).


W 1993 roku Al Pacino odebrał Oscara za rolę pierwszoplanową w filmie "Zapach kobiety" oraz był nominowany za drugoplanową rolę w filmie "Glengarry Glen Ross". Rok później, po raz pierwszy w historii Oscarów, aż dwie aktorki mogły cieszyć się z podwójnych nominacji. Były to Emma Thompson (rola pierwszoplanowa w "Okruchach dnia" oraz drugoplanowa w filmie "W imię ojca") oraz Holly Hunter (rola pierwszoplanowa w "Fortepianie" i drugoplanowa w "Firmie"). Te cztery nominacje zmieniły się w jednego Oscara dla Hunter za rolę w "Fortepianie".


W 2003 roku dwie szanse na nagrodę miała Julianne Moore. Nie przyniosła jej jednak statuetki ani rola pierwszoplanowa w filmie "Daleko od nieba", ani drugoplanowa w "Godzinach". Dwa lata później Jamie Foxx odebrał Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową w filmie "Ray", ale druga nominacja, za udział w filmie "Zakładnik", nie zmieniła się w Oscara. Z kolei w 2008 roku dwie nominacje przyznano Cate Blanchett - za pierwszoplanową rolę w filmie "Elizabeth: Złoty wiek" i drugoplanową w "I'm Not There. Gdzie indziej jestem". Na nominacjach się jednak skończyło.


Teraz do tego elitarnego grona dołączyła Scarlett Johnasson. A o tym, czy nominacje zamienią się w Oscary, dowiemy się już 9 lutego. (PAP Life)


kal/ gra/


Załączniki
SPAIN CINEMA
epa01566201 US actress and cast member Scarlett Johanson pose for the photographers during the presentation of the film 'Sprit', directed by Frank Miller in Madrid, Spain, 02 December 2008. Spirit is based on Will Eisner's classic comic. EPA/MANUEL H. DE LEON Dostawca: PAP/EPA.

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.