PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


23.01.2020, 15:15  Zdrowy styl życia
wstecz

Ulubiona dieta gwiazd? Post przerywany


Wśród popularnych diet teraz króluje post przerywany. Eksperci twierdzą, że sprzyja on regeneracji organizmu oraz utracie wagi. Nie dziwi zatem, że zwolenników takiego sposobu odżywiania stale przybywa, również wśród celebrytów. Do grona poszczących z przerwami gwiazd należą m.in. Jennifer Aniston, Chris Pratt i Kourtney Kardashian.

Intermittent Fasting, czyli post przerywany, został okrzyknięty najpopularniejszą dietą 2019 roku. To właśnie okresowy post był najczęściej wyszukiwanym w Google hasłem w kategorii diet. Według tego sposobu odżywiania dzielimy dzień na dwa etapy - etap jedzenia i poszczenia. Najczęściej stosowany jest schemat 8/16, co oznacza, że posiłki spożywamy jedynie w czasie 8 godzin. Pozostałe 16 godzin to czas przeznaczony na regenerację i regulację zachodzących w organizmie procesów.


Wielu dietetyków jest zdania, że post przerywany może być korzystną alternatywą dla popularnych, a zarazem znacznie mniej korzystnych dla zdrowia jadłospisów, np. eliminujących całkowicie węglowodany czy tłuszcze. Choć zdrowe odżywianie i komponowanie zbilansowanych posiłków jest zasadą niepodlegającą negocjacjom, w poście przerywanym to nie ilość spożytych kalorii czy ograniczenie konkretnych grup pokarmów jest istotne. Istotny jest jedynie czas, w jakim możemy sięgać po jedzenie.


Zwolenników okresowego postu wciąż przybywa. Wielu celebrytów zapewnia, że to właśnie tej diecie zawdzięcza nienaganną sylwetkę i dobry nastrój. "Stosuję przerywany post, więc rano nic nie jem. Zauważyłam pozytywną zmianę w samopoczuciu, jaka nastąpiła u mnie po odstawieniu jedzenia na 16 godzin" - wyznała Jennifer Aniston w rozmowie z "Radio Times". Aktorka zdradziła, że choć pości na co dzień, w niedzielę pozwala sobie na dietetyczne ustępstwa. Doskonałą figurę zawdzięcza także aktywności fizycznej. Aniston ćwiczy pięć razy w tygodniu, a do jej ulubionych form treningu należą joga i boks.


Do grona miłośników przerywanego postu należy także Chris Pratt. Gwiazdor "Strażników Galaktyki" przyznaje, że w przygotowaniach do roli superbohatera pomogło mu właśnie poszczenie. "Nie jem nic do południa i staram się wykonywać rano trening cardio" - wyjaśnił w opublikowanym na Instagramie krótkim filmie. Pratt zachęcił również swoich fanów do tego, by poczytali o poście przerywanym i spróbowali go stosować, gdyż przynosi spektakularne rezultaty.


Podobne zdanie ma Kourtney Kardashian, która zdradziła, że dzięki tej diecie udało się jej schudnąć. "Mam zasadę, że nie jem po 19:00. Z posiłkiem czekam do następnego dnia, po porannym treningu, który wykonuję około 10:30 lub 11 rano" - wyjaśnia. Okresową głodówkę stosują także gwiazdy modelingu, takie jak Molly Sims. "Post pomaga zrestartować metabolizm" - napisała modelka na swoim blogu. I zaznaczyła, że minimalna przerwa między kolacją a śniadaniem powinna według niej wynosić 12 godzin. "Dzięki temu twoje ciało, a zwłaszcza układ trawienny, ma czas na zresetowanie i regenerację" - dodała.


Fanem popularnej wśród gwiazd diety jest też Moby, dla którego post stał się nie tylko sposobem na polepszenie stanu zdrowia, ale i okazją do treningu silnej woli. "Właściwie robię przerywany post każdego dnia" - wyjawił piosenkarz w rozmowie z "Us Weekly". "Poszczę przez co najmniej 12 godzin, zwykle 16. Zasadniczo po prostu nie jem kolacji. Podoba mi się to, ponieważ jest to coś w rodzaju męczeństwa" - wyznał.


Choć zwolennicy postu przerywanego zachwalają jego zdrowotne korzyści i podkreślają, że można dzięki niemu skutecznie pozbyć się nadprogramowych kilogramów, jego stosowanie wymaga niewątpliwie żelaznej dyscypliny. Bo choć nie musimy monitorować kaloryczności potraw ani przestrzegać restrykcyjnych norm dotyczących składu każdego posiłku, rezygnacja z kolacji lub śniadania może być uciążliwa. Post przerywany jest więc idealną dietą dla tych z nas, którzy - podobnie jak Moby czy Jennifer Aniston - lubią trenować silną wolę. (PAP Life)


iwo/ moc/


Załączniki
FRANCE CANNES FILM FESTIVAL 2017
epa05974999 US model Molly Sims arrives for the premiere of Okja during the 70th annual Cannes Film Festival, in Cannes, France, 19 May 2017. The movie is presented in the Official Competition of the festival which runs from 17 to 28 May. EPA/JULIEN WARNAND Dostawca: PAP/EPA.
FILE USA MUSIC MOBY BIRTHDAY
epa04914100 (FILE) The file picture dated 27 February 2011 shows US DJ and singer Moby arriving for the 83rd annual Academy Awards at the Kodak Theatre in Hollywood, California, USA. Moby will turn 50 years of age on 11 September 2015. EPA/ANDREW GOMBERT Dostawca: PAP/EPA.
USA ENTERTAINMENT PEOPLE'S CHOICE AWARDS
epa07987316 Kourtney Kardashian arrives for the 2019 People's Choice Awards at the Barker Hangar in Santa Monica, California, USA, 10 November 2019. EPA/NINA PROMMER Dostawca: PAP/EPA.

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.