PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


27.01.2020, 15:15  Kulinaria
wstecz

Hamburgera wymyślili Rzymianie


Choć kojarzy się z kuchnią amerykańską, której jest jednym z symboli, to jego korzeni należy szukać w starożytnym Rzymie. Za antycznego przodka dzisiejszego hamburgera można uznać potrawę opisywaną jako isicia omentata.

Przepis na danie o nazwie isicia omentata można znaleźć w rzymskiej książce kucharskiej autorstwa Apicjusza. Do jego przygotowania starożytni wykorzystywali mięso mielone, bułkę, jagody jałowca, wino, orzeszki piniowe i słony sos na bazie ryb. Składniki mieszano ze sobą i formowano z nich coś, co dziś można uznać za burgera. Według tej starożytnej receptury, najpierw mięso łączoną z namoczoną w białym winie bułką, a następnie dodawano wskazane przyprawy i dodatki.


Jak wskazuje historyk żywności, dr Annie Gray, danie opisywane jako isicia omentata można uznać za rzymskiego przodka dzisiejszego burgera. Według badaczki rzymski burger był "zdecydowanie droższy" niż wiele dzisiejszych dań tego typu, z "bogatszą i bardziej złożoną zawartością".


"Hamburgery nie są nowoczesnym wynalazkiem. Raczej podstawowym elementem ewolucji kulinarnej, która postępowała na przestrzeni wieków" - wyjaśnia na łamach portalu Museum Crush, dr Gray. (PAP Life)


mdn/ moc/


Załączniki
KIELCE HAMBURGER
Kielce, 14.07.2015. Hamburger (mw/mgut) PAP/Michał Walczak

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.