PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


06.02.2020, 15:15  Zdrowy styl życia
wstecz

Kobiety palą tyle samo, ile palą mężczyźni. Ale panowie chorują rzadziej


Zapadalność na nowotwory płuc wśród młodych kobiet spada wolniej niż wśród młodych mężczyzn. To wynik badania obejmującego 40 krajów z 5 kontynentów.

Wcześniejsze badania wskazywały na zbliżanie się zachorowalności na raka płuc u obu płci - zwracają uwagę autorzy nowej publikacji, która ukazała się na łamach "International Journal of Cancer".


Badacze, w opisanym w publikacji projekcie, sprawdzili zapadalność na tego typu nowotwory u młodych kobiet i mężczyzn w 40 krajach z 5 kontynentów. Okazuje się, że we wszystkich krajach mężczyźni chorują coraz mniej.


W przypadku kobiet natomiast, naukowcy zauważyli różnice między poszczególnymi państwami. W większości z nich zachorowalność utrzymuje się na stałym poziomie lub spada, ale wolniej niż w przypadku mężczyzn.


W rezultacie stosunek zachorowalności kobiet, do zachorowalności mężczyzn wzrósł w ostatnim czasie. Szczególnie wyraźnie nastąpiło to w Kanadzie, Danii, Niemczech, Nowej Zelandii, Holandii i USA.


Różnice wynikają głównie z zachorowalności na gruczolakoraka wśród kobiet. Gruczolakorak to inaczej rak gruczołowaty, najczęściej występująca odmiana nowotworu złośliwego. Może rozwinąć się w wielu narządach wewnętrznych.


Okazuje się, że w krajach prowadzących statystyki dotyczące palenia, kobiety często palą równie dużo, co mężczyźni. Jednak rzadko ich przewyższają pod względem częstości sięgania po tytoń.


Palenie może więc tylko częściowo wyjaśnić zauważony trend. Do poznania innych przyczyn, potrzebne będą dalsze badania.


Więcej informacji na stronach: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-02/w-lcr020320.php https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ijc.32809


(PAP Life)


mat/ agt/


Załączniki
ZAKAZ PALENIA
Warszawa , 13.11.2010. Od 15 listopada wchodzi w ýycie zakaz palenia papieros?w w miejscach publicznych (m.in. w barach, kawiarniach i restauracjach). (s¸/awol) PAP/Szymon üaszewski

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.