PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


07.02.2020, 06:06  Turystyka
wstecz

Obserwatorium Griffitha to miejsce z najlepszym widokiem na Los Angeles


Z obserwatorium Griffitha roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Los Angeles. Widać też stamtąd ikoniczny napis Hollywood. Co więcej, ośrodek wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt do obserwacji nieba.

"Ojcem chrzestnym" jednej z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Los Angeles jest przedsiębiorca i filantrop Griffith J. Griffith. W 1896 roku podarował on miastu duży obszar ziemi, na którym miał powstać park otwarty dla wszystkich mieszkańców. Kilkanaście lat później ofiarował pieniądze na budowę obserwatorium astronomicznego w tymże parku, na szczycie Mount Hollywood. Ośrodek otworzył swoje podwoje w 1935 r., już po śmierci darczyńcy.


W obserwatorium kilka tygodni temu gościła polska aktorka, Magdalena Lamparska. "To jest moje ukochane miejsce. Odwiedzam je przy okazji wizyt w Los Angeles. Stąd widać całe miasto i napis Hollywood. Zachody słońca są tam spektakularne. Czuję ogromną wdzięczność, kiedy mogę oglądać z tego miejsca spadające gwiazdy, jak w filmie +La La Land+" - mówiła PAP Life.


Poza Emmą Stone i Ryanem Goslingiem, obiekt kojarzyć się może z Jamesem Deanem. W obserwatorium astronomicznym realizowano bowiem ważne sceny "Buntownika bez powodu".


Nie tylko rozpościerające się stamtąd widoki robią wrażenie. Sam ośrodek, jako obiekt, jest wart uwagi. Obserwatorium wybudowano w stylu art deco. W 2006 r. zakończył się gruntowny remont tego miejsca. Jego koszt wyniósł 93 mln dolarów. (PAP Life)


ag/ moc/Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.