PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


11.02.2020, 16:16  Na ścieżkach nauki  Rozmaitości
wstecz

Matka spotkała się ze zmarłą córką. W wirtualnej rzeczywistości


W założonych na twarz goglach i z kontrolerami w rękawicach mogła objąć dziecko, które opłakała trzy lata temu. Mówi, że to raj.

W 2016 r. siedmioletnia córka Jang Ji-sung, Nayeon, zmarła na nieuleczalną chorobę. Teraz matka ponownie spotkała się z córką - przy użyciu sprzętu VR (techniki pozwalającej stworzyć iluzję wirtualnej rzeczywistości). Zapis tego spotkania udostępniła w serwisie YouTube Munhwa Broadcasting Corporation - południowokoreańska sieć radiowa i telewizyjna.


Na filmie Jang stoi w goglach i rozmawia z córką, obie trzymają się za ręce. Do tego matka urządza przyjęcie urodzinowe. "Może to prawdziwy raj", wyznała w telewizji. "Spotkałam Nayeon, która przywitała mnie uśmiechem, przez bardzo krótki, ale za to bardzo szczęśliwy czas".


By zaaranżować takie spotkanie, wykorzystano technologię przechwytywania ruchu (motion capture) i przenoszenia go do filmu 3D. W zmarłą córkę najpierw wcieliło się więc inne dziecko. Można powiedzieć, że "zagrało" Nayeon i na podstawie jej reakcji została wymodelowana docelowa postać.


Ten wzbudzający kontrowersje eksperyment przypomina piąty odcinek popularnego serialu "Czarne lustro". Bohater w nim ginie, a jego partnerka pobiera aplikację, która wykorzystując dane z poczty, czatów zmarłego i jego stron w mediach społecznościowych, "ożywia" ukochanego. (PAP Life)


pba/ moc/Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.